Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare imobil

Buna seara

Am cumparat un imobil in anul 2009 si am cazut de acord cu fostul proprietar sa mai ramana o perioada in acea casa de maximum 2 ani, fara a se specifica acest lucru in contractul de vanzare-cumparare. Acum, dupa 7 ani fostul proprietar refuza sa plece din imobil. Putem sa apelam la un executor judecatoresc pentru evacuarea fostului proprietar din imobil sau avem nevoie de o hotarare judecatoresca in acest sens?

Va multumesc
Daca nu exista clauza speciala asumata contractual,este necesara hotarare judecatoreasca definitiva pentru evacuare