Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna seara!
Am si eu o nelamurire. Acum ceva ani, vreo 5 la numar, am cumparat un ciur de masina pentru piese insa aceasta nu a fost radiata de la primarie. Cu omul nu am facut nici o hartie, el fiind de aici din sat si eu necunoscand toate treburile astea. Cert e ca omul o lasat masina ca era o troaca, eu am luat-o, am dezmembrat-o, si am ramas cu hartiile masinii. As putea sa scap de plata impozitului pe ultimii 5 ani de zile si de penalitatile aferente? Cum se poate face asta avand in vedere ca masina nu mai are ITP efectuat din anul 2007-2008 si nici asigurare de atunci, dovada ca aceasta n-a mai circulat pe drumurile publice. Daca omul ar face o declaratie pe proprie raspundere la notar cum ca a dezmembrat masina, ar putea s-o scoata de la primarie incepand cu data din declaratia respectiva ca ulterior sa poata fi radiata?
Aspectul ca masina nu mai are ITP si RCA nu demonstreaza ca aceasta nu a circulat pe drumurile publice
In trafic,zilnic sunt depistate vehicule care nu intra in categoria troaca,ciur de masina si care nu detin aceste documente
As putea sa scap de plata impozitului pe ultimii 5 ani de zile si de penalitatile aferente?
Daca Cu omul nu am facut nici o hartie, ,respectiv nu ati incheiat contract de vanzare-cumparare,cum ati inregistrat pe rol fiscal masina ?
Daca nu ati facut acte de vanzare cumparare,inseamna ca masina a ramas in evidenta fiscala a persoanei de la care ati achizitionat-o
Proprietarul de drept al masinii,poate incheia declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detine in fapt si in drept bunul mobil,urmare dezmembrarii acestuia
In baza declaratiei notariale,proprietarul bunului mobil poate solicita radierea la cerere
Autoritatea fiscala poate dispune radierea bunului mobil din evidenta fiscala in baza documentelor mentionate-conditionat de plata debitelor in evidenta=impozit +penalitati aferente
Nu aveti temei legal sa solicitati neplata penalitatilor aplicate la impozitil neachitat in termen