avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna seara!
Am si eu o nelamurire. Acum ceva ani, vreo 5 la numar, am cumparat un ciur de masina pentru piese insa aceasta nu a fost radiata de la primarie. Cu omul nu am facut nici o hartie, el fiind de aici din sat si eu necunoscand toate treburile astea. Cert e ca omul o lasat masina ca era o troaca, eu am luat-o, am dezmembrat-o, si am ramas cu hartiile masinii. As putea sa scap de plata impozitului pe ultimii 5 ani de zile si de penalitatile aferente? Cum se poate face asta avand in vedere ca masina nu mai are ITP efectuat din anul 2007-2008 si nici asigurare de atunci, dovada ca aceasta n-a mai circulat pe drumurile publice. Daca omul ar face o declaratie pe proprie raspundere la notar cum ca a dezmembrat masina, ar putea s-o scoata de la primarie incepand cu data din declaratia respectiva ca ulterior sa poata fi radiata?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:56, 14 Ianuarie 2016
Aspectul ca masina nu mai are ITP si RCA nu demonstreaza ca aceasta nu a circulat pe drumurile publice
In trafic,zilnic sunt depistate vehicule care nu intra in categoria troaca,ciur de masina si care nu detin aceste documente
As putea sa scap de plata impozitului pe ultimii 5 ani de zile si de penalitatile aferente?
Daca Cu omul nu am facut nici o hartie, ,respectiv nu ati incheiat contract de vanzare-cumparare,cum ati inregistrat pe rol fiscal masina ?
Daca nu ati facut acte de vanzare cumparare,inseamna ca masina a ramas in evidenta fiscala a persoanei de la care ati achizitionat-o
Proprietarul de drept al masinii,poate incheia declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detine in fapt si in drept bunul mobil,urmare dezmembrarii acestuia
In baza declaratiei notariale,proprietarul bunului mobil poate solicita radierea la cerere
Autoritatea fiscala poate dispune radierea bunului mobil din evidenta fiscala in baza documentelor mentionate-conditionat de plata debitelor in evidenta=impozit +penalitati aferente
Nu aveti temei legal sa solicitati neplata penalitatilor aplicate la impozitil neachitat in termen

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto fara acte brebanmarius brebanmarius Buna,am vandut un autoturism pe baza unui contract de vanzare-cumparare,de mana,semnat de un martor. Persoana careia am vandut (anul trecut),nu doreste sa se ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)
Scoatere auto dezmembrat de la impozit Mihai-Eugen Mihai-Eugen Care este modalitatea de a scoate de la impozit un autoturism radiat, care este dezmembrat de subsemnatul (persoana fizica) in curtea locuintei proprii. Cu ... (vezi toată discuția)