avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism dus la fier vechi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism dus la fier vechi

Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit nici un act de la fier vechi. Acum vreau sa radiez masina de la impozit (primarie), dar si de la politie. Detin cartea masinii, talonul, numerele. Ce as putea sa fac sa fie masina radiata de peste tot?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Mai 2021
liviubonta, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:35, 9 Mai 2023
[ link extern ]

se radiaza in baza unei declaratii pe proprie raspundere.
intai de la primarie si apoi de la politie.
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Mai 2021
gi-jane2, moderator
Pentru radiere auto de pe rol fiscal ,este necesar sa contactati birou notarial,incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bumul mobil-urmare predarii acestuia la operator economic acreditat
In baza declaratiei notariale,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala,radierea auto pe propria raspundere
Autoritatea fiscala,in baza celor doua documente legale,va dispune radierea auto-dupa achitatrea integrala a debitelor in evidenta
La fel si la SPR evidenta auto
Succes !
Eu nu am ceva hartie de la REMAT.
Pot face o declaratie la notat ca autoturismul a fost dezmembrat si dus la fier vechi? In baza la declaratie pot radia si de la politie?

ynocentta a scris:

Pentru radiere auto de pe rol fiscal ,este necesar sa contactati birou notarial,incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bumul mobil-urmare predarii acestuia la operator economic acreditat
In baza declaratiei notariale,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala,radierea auto pe propria raspundere
Autoritatea fiscala,in baza celor doua documente legale,va dispune radierea auto-dupa achitatrea integrala a debitelor in evidenta
La fel si la SPR evidenta auto
Succes !

Eu nu am ceva hartie de la REMAT.

Documentul la care faceti referire este inlocuit de declaratia notariala pe proprie raspundere
Bună ziua.
Eu am avut o masina în urma cu cca 16 ani, dar am dat o ltaiat, dezmembrări. Problema este ca apar la finanțe cu suma de 16000 lei impozite auto. Asta cumulate de 16 ani în spate. Problema este ca s a depus la finanțe hârtie, acum 16 ani, cum ca mașina nu mai exista. Ce pot face, sa scap de ăștia, și dacă este cineva abilitat sa ma ajute. Mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Radiere auto Adriano7c Adriano7c Bună ziua Masina mea a fost predata la remat. Dețin certificatul de distrugere Pe baza acestuia am scos masina de la taxe și impozite. Acum vreau sa ... (vezi toată discuția)
Scoaterea autovehiculului de la impozit Gheorma Gheorma Am avut o masina care am duso la fier vechi dar nu am luat nici o chitanta de acolo pe ia. Cum pot sa o scot de la impozit? sunt la zi cu impozitul ... (vezi toată discuția)
Radiere fiscala autoturism. Eual Eual Din anul 2007 am dat ce a mai ramas dintr-un autoturim Trabant. celor care colectau fier vechi. pastrand numerele de inmatriculare si placutele de identificare ... (vezi toată discuția)