avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Livrare colet din UK in Romania
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Livrare colet din UK in Romania

salutrari
vreau sa intreb daca a mai avut cineva experiente similare cu cazul meu, poate reusesc sa inteleg cum functioneaza sistemul asta de trimitere colete .
pe 10.01.2015 mi-a trimis cineva din UK un colet cu destinatia Romania. Greutate: sub 27kg,
de atunci nu s-a mai intamplat nimic.
am dat tel la firma respectiva si ei zic ca nu stiu ce se intampla cu pachetu ca iei l au pus la fan curier cand au ajuns in romania .
Tin sa precizez . cand am pus pachetu din UK nu mau intrebat de valoarea coletului si nu mi sa dat nimic la mana ..
Am scris pe pachet Numele destinatarului si Nr de telefon ( iei mi-au zis ca este OK )
Spuneti mi ce trebuie sa fac mai departe , astept parerea unei pers competente !?!?!?!
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2016
larrykk, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionica Porumbel , Consultant in arhivarea documentelor 13:55, 25 Ianuarie 2016
larrykk a scris:

am dat tel la firma respectiva si ei zic ca nu stiu ce se intampla cu pachetu ca iei l au pus la fan curier cand au ajuns in romania .


Daca l-au predat la Fan Courier trebuie sa aiba un numar AWB, cereti-l si puteti verifica dvs. statusul coletului.
Bine ar fi sa nu fie teapa, cam ciudat ce ati scris aici:
larrykk a scris:

Tin sa precizez . cand am pus pachetu din UK nu mau intrebat de valoarea coletului si nu mi sa dat nimic la mana ..

Si cam putine date v-au cerut, doar numele si numarul de telefon... nici macar localitatea?! Ii cunoasteti personal sau cum ati ales ''firma'' aia?

În afară de nume și nr telefon, ați scris și adresa completă pe pachet?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibila teapa facilitata de firma de curierat rapid cataNFS cataNFS Aveam de vanzare un samsung s5 , pe un site de vanzari , am fost contactat de un pretins cumparator , ne am inteles la pret , am trimit produsul cu verificare ... (vezi toată discuția)
Colet "violat" - fan courier teomic_a teomic_a In urma cu cateva zile am trimis un colet cu serviciul Fan Courier la Satu Mare, in urma caruia trebuia sa primesc ramburs o suma de bani. Odata ajuns coletul ... (vezi toată discuția)
Recuperare debite buna ziua, am comandat un produs online. produsul ... zsoli71 zsoli71 Recuperare debite Buna ziua, Am comandat un produs online. Produsul l-am returnat in termenul legal de 14 zile de la data primirii produsului. Returul a ... (vezi toată discuția)