Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... necesitatea unei autorizatii psi
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

necesitatea unei autorizatii psi

Buna ziua,

Pentru o constructie (finalizata inainte de 1990) achizitionata in 2008 (atunci cand era in vigoare legea cu peste 600 mp) cu o suprafata construita de 420 mp, este necesar sa scot autorizatie psi/isu? dupa acutualizarea legii in care este stipulate suprafata de peste 400 mp?

Avand in vedere ca nu s-a facut nici o modernizare sau schimbare de destinatie!

Am citit toate reglementarile si hotararile, insa tot nu sunt in clar!
Ce activitati se desfasoara/ urmeaza a se desfasura in respectiva locatie ?
productie si depozitare.
Inainte de achizitie a fost aceeasi activitate, numai ca pe alte produse.
Va incadrati in prevederile HG nr.1739/ 2006
-art.1 Se aprobă următoarele categorii de construcţii şi amenajări care se supun avizării şi/ sau autorizării privind securitatea la incendiu:
lit. e) clădiri sau spaţii amenajate în clădiri cu funcţiuni mixte, având destinaţia de comerţ,
producţie sau depozitare, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 400 mp;
Prevederea nu este conditionata de anul ctiei.
Autorizarea ISU depinde si de natura produselor depozitate, de gradul lor de pericol pentru sanatatea lucratorilor, de riscul de incendiu/ explozie, de cantitatea depozitata din fiecare sortiment, etc.
si eu ma duc sa solicit autoriz ca depasesc suprafata?
iar pentru astia 20 mp in plus? trebuie sa fac o documentatie ca si cum am construit acum?
Trebuie sa respectati prevederile Legii nr.307/ 2006
-ART. 19 Administratorul sau conducătorul instituţiei, după caz, are următoarele obligaţii principale:
c) să solicite şi să obţină avizele şi autorizaţiile de securitate la incendiu, prevăzute de lege, şi să asigure respectarea condiţiilor care au stat la baza eliberării acestora; în cazul anulării avizelor ori a autorizaţiilor, să dispună imediat sistarea lucrărilor de construcţii sau oprirea funcţionării ori utilizării construcţiilor sau amenajărilor respective;
Daca nu veti respecta legea, puteti fi sanctionat contraventional la primul control din partea pompierilor. In cazul producerii unui eveniment soldat cu victime si/ sau daune materiale, nerespectarea legii poate fi incadrata ca infractiune.
La solicitarea autorizatiei de la ISU trebuie sa prezentati documentatia ceruta prin lege.