Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... contestare rezultat concurs
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

contestare rezultat concurs

Buna ziua,
Ieri am participat la un concurs pentru un post de profesor. La concurs am fost 2 candidati. Comisia a fost formata din 4 membrii din care 3 au mentionat in sedinta publica ca il cunosc pe contracandiatul meu.
Exista dovezi ca acesti membrii ai comisiei nu au verificat/ corectat erorile din dosarul de concurs al contracandidatului. Exista date false in dosarul contracandidatului, date care l-au ajutat sa creasca in punctaj. Mai mult, comisia a fost aleasa la sugestia unui consiliu din care contracandidatul face parte.
Doresc sa mentionez ca am avut aproape dublul punctajului contracandidatului meu.
Intrucat in urma concursului, comisia a fost clar de partea celuilalt contracandidat (care a si castigat de altfel concursul) am sanse sa contest rezultatul pe lipsa de egalitate de sanse, transparenta etc.?
Multumesc.
Nu va opreste nimeni sa contestati, in termen, rezultatele concursului.

Daca veti fi nemulţumit de modul de soluţionare a contestaţiei va puteti adresa apoi instanţei de contencios administrativ, în condiţiile legii.