Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire la impozitul pe auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire la impozitul pe auto

Buna ziua, as dori sa stiu daca am cumparat o masina anul trecut ( 04.2015 ) si am inmatriculat-o pe mine, sotia fiind pensionata cu gradul doi de handicap, putem beneficia de scutire de la plata impozitului si a rovignetei?
In caz ca ne incadram in noul cod fiscal, ce acte ne-ar trebui si unde trebuie sa ne prezentam?
A doua intrebare este daca noi am platit taxa de mediu, o mai putem recupera? Daca da, ce pasi trebuie sa urmam?
Va multumesc.
Nu beneficiati de scutire la plata impozitului pe mijloacele de transport sau a taxei de mediu De aceste scutiri beneficiaza persoanele cu handicap grav sau accentuat
Cod fiscal, art 469, alin 1, lit b)

[ link extern ]
ART. 469 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat, cele pentru transportul persoanelor cu handicap sau invaliditate, aflate în proprietatea sau coproprietatea reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;

Citiți și acest articol referitor la modificarea Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
www.avocatnet.ro/content/art...