Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... INREGISTRARI C.F.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

INREGISTRARI C.F.

Am mostenit o casa care nu are toate incaperile inregistrate in cartea funciara.La ceea ce a fost cumparat initial de parinti, pe parcurs au mai fost adaugate incaperi. Imediat dupa 1989 sa depus la primarie declaratia pt.impunere corec, deci se plateste impozit pt.toata cladirea. Apare diferenta si la teren, este mai putin decat in CF, probabil sau mai "mutat"vecinii,dar si prin regularizarea albiei vaii din fundul gradinii.
Cum se poat corecta iregistrarile in cartea funciara?
Conform dispozitii L nr 7/1996 republicata ,radierea notarilor din cartea funciara ,se realizeaza fie prin document autentificat fie prin hotarare judecatoreasca definitiva
In speta expusa deoarece Am mostenit o casa care nu are toate incaperile inregistrate in cartea funciara.La ceea ce a fost cumparat initial de parinti, pe parcurs au mai fost adaugate incaperi.,pentru intrare in legalitate este necesar sa realizati cadastrul bunului imobil
Pentru teren ,trebuie realizata expertiza topografica de actualizare
In final solicitati notarea raportului cadastral si expertiza topografica la ocpi