Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Declaratie impozit locuinta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Declaratie impozit locuinta

Buna ziua,

Doresc un raspuns si o lamurire la urmatoarea situatie:
Ca persoana fizica detin o locuinta P+1 in suprafata totala de 187mp(93.5 parter si 93.5 etaj).La parter desfasor o activitate de comert cu contor electric pe societate.La etaj locuim familia cu utilitati pepersoana fizica.Pana anul acesta plateam impozit pe cladire 187 mp ca si persoana fizica,Ce se intampla din ianuarie 2016,cum si ce trebuie sa fac pentru plata impozituluI pe locuinta?Ce documente depun ?Nu am cadastru pe casa(casa din 1995 in mediu rural mai precis la sat).

Multumesc, O zi buna!
Pentru clădirile cu destinație mixtă - impozitul se calculeaza prin insumarea impozitului aferent suprafeței folosite în scop rezidențial, cu impozitul aferent suprafeței folosite în scop nerezidențial.
La dvs cele două tipuri de suprafețe pot fi evidențiate distinct și, în acest caz, impozitul se datorează:
- pentru clădire rezidentială (la etaj) unde nu se înregistrază nicio activitate economica;
- pentru clădire nerezidentială unde este inregistrat un domiciliu fiscal si se desfasoară activitate economica (pentru suprafața evidențiată în contractul prin care se cedează dreptul de folosință).
Aveți obligatia să depuneți declaratia fiscală Model 2016 ITL 001, până la 31 martie 2016, pentru stabilirea impozitului/taxei pe cladiri și contractul de inchiriere/comodat, în care se precizează suprafața transmisă pentru desfășurarea activității economice