Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copilul minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copilul minorului

Am o intrebare,si va rog sa-mi raspundeti.Am o cunostinta,are 17 ani si are un copil de 3 saptamani,tatal copilului are 21 ani.Fata sta la parintii tatal copilului,dar tatal nu are loc de munca.Cine are drepturi asupra copilului?Familia baiatului poate cere custodia?
Fata este casatorita cu tatal copilului?B-)
Fata are drepturi ca si mama asupra copilului in cazul in care nu este casatorita cu baiatul. Incazul in care sunt casatoriti au amandoi drepturi.
Ce treaba au parintii in aceasta ecuatie???? ZERO!:hammer:
Copilul a rezultat dintr-o relatie de concubinaj ....A fost recunoscut ?Parintii sunt cei carora li se poate incredinta minorul spre crestere si educare.Nu oricarei alte persoana din familia unuia , din diverse consideratii.De aceea discutam de atributii parentale .

Daca acest minor nu a fost recunoscut , operatiune ce poate interveni orisicand , tatal nu are , actualmente , nici un drept asupra propriului copil .Insa situatia poate comporta o schimbare ulterioara , in orice moment.Daca nu doreste sa-l recunoasca , actiunea in vederea stabilirii filiatiei fata de tata se poate introduce in termen de 1 an de la nastere / convituire / intretinere, de catre mama , in calitate de reprezentant legal .
Iar cea introdusa de catre copil e una imprescriptibila.
Chiar daca e sau nu recunoscut , mama se poate adresa instantei de judecata , in vederea incredintarii .

Sansele de a fi incredintata tatalui sunt minime , din moment ce nu are posibilitati financiare de se implica in cresterea acestui copil .
Asa ca nu ca va ramane decat sa actionati in consecinta, urmand pasii mentionati mai sus.Competenta , cu privire la incredintare ,e judecatoria in a carei raza teritoriala domicileaza paratul .

Vedeti, lipsa de informatii conduce la precizari generale , nu la o solutie adecvata ,intrucat fiecare situatie prezinta particularitatile sale.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Plus ca Ioana , atentie.....se vorbeste de un copil de 3 saptamani!#-o
Cum sa il ia parintii tatalui???!!!!
In fine...oricum sunt prea multe intrebari la care nu s-a raspuns!
Parintii tatalui , nicidecum , nu au acest drept , iar varsta frageda a copilului conduce catre ideea necesitatii de a fi impreuna cu mama .
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Doamne fereste! Oamenii astia nu stiu cum gandesc! Nici nu s-a nascut bine copilul si vor sa puna mana pe el! Pesemne au auzit la televizor de ideea de mama purtatoare si s-au gandit sa o puna in aplicare!
Si cand te gandesti ca astfel de persoane in mintea lor se cred indreptatiti!
INCREDIBIL!
:hammer: