avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxele judiciare de timbru
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxele judiciare de timbru

Buna dimineata!
Are cunostinta cineva de existenta unei dispozitii potrivit careia taxele judiciare pot fi platite si la domiciliul uneia dintre partile litigante, si nu numai acolo unde se judeca cauza( scuze pentu cacofonie)?
Am auzit ca s-ar fi dat un comunicat in acest sens, fiind transmis instantelor acum o luna.
Va multumesc anticipat pentru atentia pe care o veti fi acordat intrebarii.
Cel mai recent răspuns: ALEXANDRA TAN , Consilier juridic 17:08, 9 August 2009
Legea nr. 146/1997 (Actualizata 2009), privind taxele judiciare de timbru
mai 21, 2009

Ultimele acte modificatoare:
- O.U.G. nr. 51/2008 publicata in MOF nr. 327 din 25/04/2008
- O.U.G. nr. 75/2008 publicata in MOF nr. 462 din 20/06/2008
- O.U.G. nr. 212/2008 publicata in MOF nr. 837 din 12/12/2008
- Legea nr. 76/2009 publicata in MOF nr. 231 din 08/04/2009
(...)

Art. 19. – Taxele judiciare de timbru se platesc in numerar, prin virament, sau in sistem on-line, in contul bugetului de stat, la unitatea Trezoreriei Statului in raza careia debitorul isi are domiciliul sau, dupa caz, sediul fiscal. Taxele judiciare de timbru pot fi platite si prin unitati bancare in contul bugetului de stat, costurile operatiunilor de transfer fiind in sarcina debitorului taxei.

(...)
Va multumesc pentru promptitudine.
Legea taxelor judiciare de timbru s-a modificat si incepand cu 16.07.2009, sunt venituri la bugetul local si se platesc la directiile de taxe si impozite locale ale locului de domiciliu sau sediu social ori la unitatile bancare in contul bugetelor locale unde isi are domiciliul ori sediul social debitorul taxei, indiferent de instanta unde se datoreaza.
Legea 276/07.07.2009 MO482/13.07.2009
Ultima modificare: Marți, 4 August 2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Are dreptate dl .consilier cazacioc .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru pentru actiune in anulare ContSters98540 ContSters98540 Buna ziua, Doresc sa inaintez o actiune in anulare a unei sentinte data in urma unei actiuni de somatie de plata. As dori sa stiu cum se timbreaza acesta ... (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru-din ce data se aplica modificarile? dandanaua dandanaua Am o mare rugăminte, cineva imi poate spune actul normativ prin care se prevede data de la care intra in vigoare dispoziţile lg.nr.276/7 iulie 2009 prin care ... (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru ENGFULL ENGFULL unde se plateste taxa judiciara de timbru? ( pers jd) acum vreo 2 saptamani am platit taxa la trezorerie , acum am inteles ca de la 1 mai se palteste la ... (vezi toată discuția)