Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxele judiciare de timbru
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxele judiciare de timbru

Buna dimineata!
Are cunostinta cineva de existenta unei dispozitii potrivit careia taxele judiciare pot fi platite si la domiciliul uneia dintre partile litigante, si nu numai acolo unde se judeca cauza( scuze pentu cacofonie)?
Am auzit ca s-ar fi dat un comunicat in acest sens, fiind transmis instantelor acum o luna.
Va multumesc anticipat pentru atentia pe care o veti fi acordat intrebarii.
Legea nr. 146/1997 (Actualizata 2009), privind taxele judiciare de timbru
mai 21, 2009

Ultimele acte modificatoare:
- O.U.G. nr. 51/2008 publicata in MOF nr. 327 din 25/04/2008
- O.U.G. nr. 75/2008 publicata in MOF nr. 462 din 20/06/2008
- O.U.G. nr. 212/2008 publicata in MOF nr. 837 din 12/12/2008
- Legea nr. 76/2009 publicata in MOF nr. 231 din 08/04/2009
(...)

Art. 19. – Taxele judiciare de timbru se platesc in numerar, prin virament, sau in sistem on-line, in contul bugetului de stat, la unitatea Trezoreriei Statului in raza careia debitorul isi are domiciliul sau, dupa caz, sediul fiscal. Taxele judiciare de timbru pot fi platite si prin unitati bancare in contul bugetului de stat, costurile operatiunilor de transfer fiind in sarcina debitorului taxei.

(...)
Va multumesc pentru promptitudine.
Legea taxelor judiciare de timbru s-a modificat si incepand cu 16.07.2009, sunt venituri la bugetul local si se platesc la directiile de taxe si impozite locale ale locului de domiciliu sau sediu social ori la unitatile bancare in contul bugetelor locale unde isi are domiciliul ori sediul social debitorul taxei, indiferent de instanta unde se datoreaza.
Legea 276/07.07.2009 MO482/13.07.2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Are dreptate dl .consilier cazacioc .