Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa judiciara de timbru-din ce data se aplica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa judiciara de timbru-din ce data se aplica modificarile?

Am o mare rugăminte, cineva imi poate spune actul normativ prin care se prevede data de la care intra in vigoare dispoziţile lg.nr.276/7 iulie 2009 prin care se modifica legea taxelor de timbru? Stiu că se aplică începand cu 24 octombrie 2009, dar nu stiu actul normativ care prevede această data.Va multumesc.
OUG 212/2008, aprobat prin L.276/2009, prevede data inceperii aplicarii acestor taxe majorate.
Iar daca nu s-ar fi prevazut nici acolo, atunci intrau in vigoare cu data publicarii in Monitorul oficial!
Am inteles ca prevederile OUG nr.212/2008, aprobata prin Lg.276/2009 se pun in aplicare incepand cu data de 24.octombrie 2009, de aceea voiam sa stiu care este actul normativ prin care se prevede aceasta data de 24.10.2009, pt.ca instantele au aplicat aceste prevederi, unele din iulie 2009, altele de la 25.10.2009.
Din cate stiu, nu exista nicio prevedere referitoare la data aplicarii, nici in Legea 276, nici in alta norma legala. Exista numai in OUG 218/2008 prevedere a datei de 1 martie 2009, pt. aplicarea pct.I alin.4.
De aceea consider ca instantele care au aplicat L.276 din iulie 2009 au procedat corect, deoarece legea s-a publicat in M.Of. din 13.07.2009.
Instantele au aplicat cuantumul taxelor prevazut in legea 276/2009 incepand din luna iulie. Am auzit si eu discutandu-se ca legea s-ar aplica dupa 3 luni de la data publicarii in monitorul oficial, dar nu am gasit nici o prevedere in acest sens.
Legea nr. 146/1997 (Actualizata 2009), privind taxele judiciare de timbru
mai 21, 2009

Ultimele acte modificatoare:
- O.U.G. nr. 51/2008 publicata in MOF nr. 327 din 25/04/2008
- O.U.G. nr. 75/2008 publicata in MOF nr. 462 din 20/06/2008
- O.U.G. nr. 212/2008 publicata in MOF nr. 837 din 12/12/2008
- Legea nr. 76/2009 publicata in MOF nr. 231 din 08/04/2009.
.............................................................................................................
Art. 28. – (1) Nivelul taxelor judiciare de timbru prevazute de prezenta lege se actualizeaza o data pe an cu indicele ratei inflatiei, prin hotarare a Guvernului, la propunerea Ministerului Justitiei si Libertatilor Cetatenesti si a Ministerului Finantelor Publice.

(2) Pentru aplicarea prezentei legi, Ministerul Justitiei, cu avizul Ministerului Finantelor, va elabora norme metodologice in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei legi.

Art. 29. – Taxele judiciare de timbru, achitate sau transmise spre incasare inainte de intrarea in vigoare a prezentei legi, raman valabile in situatia in care eliberarea actului sau prestarea serviciului taxabil are loc dupa aceasta data .

Art. 30. – (1) Prezenta lege intra in vigoare in termen de 90 de zile de la publicarea ei in Monitorul Oficial al Romaniei.