Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie pentru limita de varsta sau anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie pentru limita de varsta sau anticipata

Rog un raspuns pentru urmatorul caz:
- salariatul (barbat) nascut la 31.08.1951
- vechime totala in munca la data de 31.08.2009 - 39 ani 9 luni 19 zile
- din care in gr. a II-a - 22 ani 3 luni
Indeplineste conditiile pentru pensie?
Mai are o perioada si sporuri de noapte, ca paznic, are importanta?
Multumesc!
Daca nu se schimba Legea 19/2000:
1.Pensie anticipata partiala incepand cu August 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
2. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu August 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
Adica, in august 2011 poate iesi la pensie pentru limita de varsta, datorita perioadei lucrate in conditii deosebite de munca.

Multumesc. Nici o sansa mai devreme.
Nici o sansa!
Si asa varsta legala (dupa data nasterii) pentru iesirea la pensie de limita de varsta este de 65 ani. dar a avut "noroc" cu cei 22 ani de conditii deosebite.
:):coffee:
Ar trebui sa va duceti la casa de pensii sa va calculeze corect.
Vedeti si legea 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale actualizata. Am inteles ca in 2009 s-a actualizat.
[ link extern ]