avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie pentru limita de varsta sau anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie pentru limita de varsta sau anticipata

Rog un raspuns pentru urmatorul caz:
- salariatul (barbat) nascut la 31.08.1951
- vechime totala in munca la data de 31.08.2009 - 39 ani 9 luni 19 zile
- din care in gr. a II-a - 22 ani 3 luni
Indeplineste conditiile pentru pensie?
Mai are o perioada si sporuri de noapte, ca paznic, are importanta?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 16:57, 5 August 2009
Daca nu se schimba Legea 19/2000:
1.Pensie anticipata partiala incepand cu August 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
2. Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu August 2011, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
Adica, in august 2011 poate iesi la pensie pentru limita de varsta, datorita perioadei lucrate in conditii deosebite de munca.

Multumesc. Nici o sansa mai devreme.
Nici o sansa!
Si asa varsta legala (dupa data nasterii) pentru iesirea la pensie de limita de varsta este de 65 ani. dar a avut "noroc" cu cei 22 ani de conditii deosebite.
:):coffee:
Ar trebui sa va duceti la casa de pensii sa va calculeze corect.
Vedeti si legea 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale actualizata. Am inteles ca in 2009 s-a actualizat.
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Vechime in specialitate eria eria am o nelamurire!un contract de munca cu timp partial este constituit vechime in specialitate si inca ceva am fost incadrata la o scoala generala ca secretar ... (vezi toată discuția)
Inchidere carte de munca vali7111 vali7111 Am contract de munca cu norma intreaga 8 ore/zi la un angajator unde este si cartea de munca. in afara de acest contract mai am iun contract de munca cu ... (vezi toată discuția)
Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca devil_advocate devil_advocate Se inscriu in carnetul de munca sanctiunile urmatoare: - suspendarea CIM cu o perioada de pana la 10 zile; - reducerea salariului de baza cu 5-10% pe o ... (vezi toată discuția)