Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul din arenda

Buna ziua,
Am dat un teren in arenda si as vrea sa stiu daca impozitul pe venitul din arenda trebuie sa- l platesc eu sau este platit la sursa de cel care care a luat pamintul in arenda ?
Multumesc anticipat.
Depinde cum v-ati inteles cu arendasul in privinta platii arendei.
Buna ziua!
Este platit prin retinere la sursa.- art.84 alin.8 Cod fiscal 2016.