avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul din arenda

Buna ziua,
Am dat un teren in arenda si as vrea sa stiu daca impozitul pe venitul din arenda trebuie sa- l platesc eu sau este platit la sursa de cel care care a luat pamintul in arenda ?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 13:38, 23 Februarie 2016
Depinde cum v-ati inteles cu arendasul in privinta platii arendei.
Buna ziua!
Este platit prin retinere la sursa.- art.84 alin.8 Cod fiscal 2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impoyit pe venit din arenda - completat iulliana iulliana Pentru ca nu sunt de specialitate iar legislatia in materie este stufoasa si schimbatoare aproape de la o zi la alta, iar termenii utilizaţi de către codul ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea la fisc de catre proprietar a contractului de arendare pt perioada ianuarie 2009 - ianuarie 2012 RoloTomassi RoloTomassi Proprietarul terenului a incheiat contract de arenda in 2009 iar in 2012 a incheiat un aditional si a mers la Adm. Financiara ca sa-l inregistreze alegand ... (vezi toată discuția)
Arendas declara insolventa, nu plateste arenda, dar cultiva din nou terenul Hauti Hauti Am arendat pe 5 ani. In octombrie 2016 contractul va expira. In contract este prevazut ca arendasul sa plateasca impozitul pe teren la primarie dar de trei ... (vezi toată discuția)