Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Arendas declara insolventa, nu plateste arenda, dar ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Arendas declara insolventa, nu plateste arenda, dar cultiva din nou terenul

Am arendat pe 5 ani. In octombrie 2016 contractul va expira.
In contract este prevazut ca arendasul sa plateasca impozitul pe teren la primarie dar de trei ani nu il mai plateste la primarie incalcand contractul incheiat pe vechea lege a arendarii.
In toamna lui 2015 arendasul nu nu a mai platit arenda, arendatorilor.
Nu a notificat in scris pe cei care au arendat terenul, ca ar fi declarat insolventa. Asta am aflat in sat prin noiembrie 2015. Eu locuind in Craiova.
Firma arendasului este din alt judet. Reprezentanti sai din comuna unde am terenul arendat afirmau ca plata se va face in aprilie 2016 pentru anul 2015.
A trecut si aprilie 2016 si plata arendei nu s-a facut.
Dar in toamna au cultivat toate terenurile, dupa care au lansat zvonul cu insolventa fara a anunta in scris pe nimeni,acesta fiind si ultimul an din contractul de 5 ani.
Se pare ca vrea sa ne traga teapa pe doi ani, cu neplata arendei.
Si pe 4 ani, teapa la primarie cu neplata impozitului asa cum prevede contractul.
Ce ar trebui sa faca primaria? Cum recupereaza impozitul de la arendas?
Eu nu figurez cu impozit neplatit catre primarie.
Dar ce fac eu pentru a recupera arenda pe anul 2015 si pentru a nu o pierde pe anul 2016?
Intra vechiul contract intocmit dupa legea arendari abrogata sub incidenta legii arendarii din noul cod civil?
Practic la anul ar trebui sa inchei un nou contract dupa noul cod civil.
Daca el a declarat insolventa, contractul nu este automat reziliat?
Fiind reziliat cum de a mai cultivat terenul STIIND ca va intra in insolventa, incalcand dreptul arendatorului asupra terenului?
Ce ar trebui sa fac?

Nu are cum sa plateasca arendasul impozitul pe teren catre primarie. El va va retine si plati la stat doar impozitul pe venitul din arenda si contributia la sanatate, la data cand va va da si banii.
Primaria pe dumneavoastra ca proprietar va va trage la raspundere cu majorari de intarziere.
~ Conținut șters la cerere ~