Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Onorariu executor judecatoresc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Onorariu executor judecatoresc

Am fost executat silit iar suma datorata aproape ca s a dublat si nu a fost de ajuns mi au pus in carca si onorariul executorului judecatoresc cca 5000 lei care reprezinta salariul meu pe 3 luni.Oare e corect ca eu sa muncesc 3 luni ca sa l tin pe parazitul ala?Pot face ceva sa nu i mai platesc ?
Nu e corect dar asa este legea.
Își pot pune onorarii substanțiale și va și executa sa le ia.
Dacă ați fi plătit din vreme, nu mai ajungeati la executare și nu mai datorați aceste sume în plus. Pe lângă onorariu, plătiți și cheltuielile făcute cu executarea, cei 5000 nu reprezintă doar onorariu. Ca sa plătiți mai puțin, ar trebui sa contestați în instanță , dar sunt puține șanse de reducere.
Credeti ca nu am vrut sa platesc pur si simplu sant inecat in datorii si nu am mai avut de unde sa platesc
Eu va înțeleg, dar acum trebuie plătit și " parazitul".