Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul judecatoresc solicita un onorariu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul judecatoresc solicita un onorariu ...

In cazul in care executorul judecatoresc solicita un onorariu de 7200 lei iar in urma procesului de contastatie la executare silita, judecatorul diminueaza val. onorariului la 1200 lei, diferenta este platita de creditor?
Debitorul va plăti atât cât a dispus instanța, 1.200 de lei.
Da, in condițiile in care instanta reduce onorariul executorului judecătoresc debitorul va datora suma redusa.
Diferenta dintre ce a solicitat executorul judecat.si suma corectata de judecator cine o plateste? Debitorul sau creditorul?
Creditorul mai are obligatia de a achita diferenta dintre suma ceruta de exec. si cea stabilita de judecator? Pana acum nu am achitat nimic exec. judecat. de la desch.dosar exec. silita.
Vi s-a explicat foarte clar mai sus, că debitorul plătește numai cât a decis instanța de judecată, adică 1.200 de lei. Creditorul daca a acceptat ca onorariu o asemenea sumă colosală este problema lui personală. Nu-i vinovat debitorul că creditorul nu a căutat un executor mai ieftin care să pretindă un onorariu real muncii depuse.