avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale urgent - contract inchiriere sediu firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

urgent - contract inchiriere sediu firma

Buna ziua,

este legala inchirierea unui apartament (pentru sediu de firma) de catre o persoana fizica care este administrator sau asociat al firmei pt care se doreste inchirierea?

daca da, m-ar interesa - legea in baza careia se poate face inchirierea;
- in ce masura se pot deduce cheltuielile cu energie el,gaz, etc.


imi cer scuze daca am postat gresit
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 12:36, 5 August 2009
- E legal sa se stabileasca sediul social al unei firme, dovada sediului fiind un contract de inchiriere intre societate si asociat, ca proprietar al imobilului respectiv.
- prevederi legale: codul civil , art.1410-1453;
- cheltuielile deductibile se stabilesc intr-o anumita cota, 1/3 sau 1/2, potrivit spatiului pus la dispozitie firmei; daca imobilul este inchiriat in totalitate societatii si nu locuiesc pers. fizice acolo, se pot deduce in totalitate cheltuielile, fiind stipulate desigur si in contract.
- pers. fizica trebuie sa depuna un exemplar din contactul de inchiriere la finante, in vederea impozitarii venitului obtinut din chirii;
- la plata chiriei se va intocmi un proces-verbal de predare-primire a banilor incasati/platiti, pentru firma fiind document justificativ.
Nu am cunostinte legislative dar simtul imi spune ca daca inchirierea este pentru firma atunci nu se poate face cu persoana fizica tocmai pt ca cheltuielile aferente nu se pot deduce
Multumesc mult pentru raspuns.
O zi cat mai placuta!
sdianaviolina a scris:

- E legal sa se stabileasca sediul social al unei firme, dovada sediului fiind un contract de inchiriere intre societate si asociat, ca proprietar al imobilului respectiv.
- prevederi legale: codul civil , art.1410-1453;
- cheltuielile deductibile se stabilesc intr-o anumita cota, 1/3 sau 1/2, potrivit spatiului pus la dispozitie firmei; daca imobilul este inchiriat in totalitate societatii si nu locuiesc pers. fizice acolo, se pot deduce in totalitate cheltuielile, fiind stipulate desigur si in contract.
- pers. fizica trebuie sa depuna un exemplar din contactul de inchiriere la finante, in vederea impozitarii venitului obtinut din chirii;
- la plata chiriei se va intocmi un proces-verbal de predare-primire a banilor incasati/platiti, pentru firma fiind document justificativ.


Este legala inchirierea si nu are importanta daca proprietarul apartamentului este si asociat sau administrator la firma care inchiriaza apartamentul!:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat imobil adriana__b adriana__b Se poate incheia un contract de comodat in cazul urmator? O persoana (locatar) a incheiat un contract de inchiriere cu o societate (locator) pentru un ... (vezi toată discuția)
Locuinta de serviciu administrator srl miskynights miskynights Buna ziua, Sunt administratorul unei societati comerciale cu domiciliul in aceeasi localitate si am urmatoarea intrebare: - poate societatea comerciala ... (vezi toată discuția)
Contracte de inchiriere nemoss nemoss Buna, Sunt administratorul unei firme care isi desfasoara activitatea in casa si cea mai mare parte a curtii, a carei proprietar sunt ca persoana fizica. ... (vezi toată discuția)