Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale urgent - contract inchiriere sediu firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

urgent - contract inchiriere sediu firma

Buna ziua,

este legala inchirierea unui apartament (pentru sediu de firma) de catre o persoana fizica care este administrator sau asociat al firmei pt care se doreste inchirierea?

daca da, m-ar interesa - legea in baza careia se poate face inchirierea;
- in ce masura se pot deduce cheltuielile cu energie el,gaz, etc.

imi cer scuze daca am postat gresit
- E legal sa se stabileasca sediul social al unei firme, dovada sediului fiind un contract de inchiriere intre societate si asociat, ca proprietar al imobilului respectiv.
- prevederi legale: codul civil , art.1410-1453;
- cheltuielile deductibile se stabilesc intr-o anumita cota, 1/3 sau 1/2, potrivit spatiului pus la dispozitie firmei; daca imobilul este inchiriat in totalitate societatii si nu locuiesc pers. fizice acolo, se pot deduce in totalitate cheltuielile, fiind stipulate desigur si in contract.
- pers. fizica trebuie sa depuna un exemplar din contactul de inchiriere la finante, in vederea impozitarii venitului obtinut din chirii;
- la plata chiriei se va intocmi un proces-verbal de predare-primire a banilor incasati/platiti, pentru firma fiind document justificativ.
Nu am cunostinte legislative dar simtul imi spune ca daca inchirierea este pentru firma atunci nu se poate face cu persoana fizica tocmai pt ca cheltuielile aferente nu se pot deduce
Multumesc mult pentru raspuns.
O zi cat mai placuta!
sdianaviolina a scris:

- E legal sa se stabileasca sediul social al unei firme, dovada sediului fiind un contract de inchiriere intre societate si asociat, ca proprietar al imobilului respectiv.
- prevederi legale: codul civil , art.1410-1453;
- cheltuielile deductibile se stabilesc intr-o anumita cota, 1/3 sau 1/2, potrivit spatiului pus la dispozitie firmei; daca imobilul este inchiriat in totalitate societatii si nu locuiesc pers. fizice acolo, se pot deduce in totalitate cheltuielile, fiind stipulate desigur si in contract.
- pers. fizica trebuie sa depuna un exemplar din contactul de inchiriere la finante, in vederea impozitarii venitului obtinut din chirii;
- la plata chiriei se va intocmi un proces-verbal de predare-primire a banilor incasati/platiti, pentru firma fiind document justificativ.

Este legala inchirierea si nu are importanta daca proprietarul apartamentului este si asociat sau administrator la firma care inchiriaza apartamentul!:D