Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit pe locuinta si teren pentru vaduva ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit pe locuinta si teren pentru vaduva veteran de razboi

mama mea este vaduva de veteran de razboi,nerecasatorita si are in proprietate o suprafata de 6,66 ha teren arabil,50% dintr-un imobil in care nu locuieste( nu are mutatie pe CI)cu suprafata aferenta de 450mp teren (curte),si o suprafata de 3200 mp teren intravilan. ce scutiri are conform codului fiscal pe 2016 multumesc
Buna ziua,

Potrivit Codului Fiscal, (Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal)
"ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
(...)
r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"

iar art. 464 privind impozitul pe teren: "r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"
multumesc pentru mesaj dar doresc sa stiu scutirile pentru anul 2016,dv v-ati referit la codul fiscal din 2015.
Potrivit Codului Fiscal, (Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal)
Articolul 500
Perioada de aplicare
Prevederile prezentului titlu se aplică până la data de 31 decembrie 2016 inclusiv.
Articolul 501
Data intrării în vigoare a Codului fiscal
Prezentul cod intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2016, cu excepţia cazului în care în prezentul cod se prevede altfel.

Desi Legea este din 2015, intra in vigoare la 1 ian 2016, deci este Codul Fiscal in vigoare in acest an.
nicko_sylvia a scris:

Buna ziua,

Potrivit Codului Fiscal, (Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal)
"ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
(...)
r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"

iar art. 464 privind impozitul pe teren: "r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"

Buna ziua!
Maica mea e vaduva veteran de razboi. As vrea sa intreb daca deja am platit impozitul, ce pot sa fac?
Multumesc!