avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit pe locuinta si teren pentru vaduva ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit pe locuinta si teren pentru vaduva veteran de razboi

mama mea este vaduva de veteran de razboi,nerecasatorita si are in proprietate o suprafata de 6,66 ha teren arabil,50% dintr-un imobil in care nu locuieste( nu are mutatie pe CI)cu suprafata aferenta de 450mp teren (curte),si o suprafata de 3200 mp teren intravilan. ce scutiri are conform codului fiscal pe 2016 multumesc
Cel mai recent răspuns: jozsefpuskas , utilizator 14:29, 7 Martie 2016
Buna ziua,

Potrivit Codului Fiscal, (Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal)
"ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
(...)
r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"

iar art. 464 privind impozitul pe teren: "r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"
multumesc pentru mesaj dar doresc sa stiu scutirile pentru anul 2016,dv v-ati referit la codul fiscal din 2015.
Potrivit Codului Fiscal, (Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal)
Articolul 500
Perioada de aplicare
Prevederile prezentului titlu se aplică până la data de 31 decembrie 2016 inclusiv.
Articolul 501
Data intrării în vigoare a Codului fiscal
Prezentul cod intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2016, cu excepţia cazului în care în prezentul cod se prevede altfel.

Desi Legea este din 2015, intra in vigoare la 1 ian 2016, deci este Codul Fiscal in vigoare in acest an.
nicko_sylvia a scris:

Buna ziua,

Potrivit Codului Fiscal, (Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal)
"ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
(...)
r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"

iar art. 464 privind impozitul pe teren: "r) terenurile aflate în proprietatea sau coproprietatea veteranilor de război, a văduvelor de război şi a văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război;"



Buna ziua!
Maica mea e vaduva veteran de razboi. As vrea sa intreb daca deja am platit impozitul, ce pot sa fac?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit locuinta-militar veteran LUCIA15 LUCIA15 In cazul militarilor veterani, cei care au luptat in Afganistan si Irak, beneficiaza de scutire de impozit pentru locuinta? (vezi toată discuția)
Impozitare a doua locuinta kirilovus kirilovus Mama mea are o casa la Breaza (Prahova) si un apartament in Bucuresti. Pana in 2015 era scutita de impozitul pe cladire la Breaza si platea majorat la ... (vezi toată discuția)
Scutire la impozit casa pentru pensie de urmas veteran Lorena Padurarariu Lorena Padurarariu Buna seara tata ia pensie de urmas dupa tata lui ca a fost veteran de razboi.. Mai este valabila legea de scutire de impozit la casa Va multunesc (vezi toată discuția)