avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRLD, 52 ani, spatiu comercial, activitate,finantare.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRLD, 52 ani, spatiu comercial, activitate,finantare.

Vreau sa construiesc un spatiu comercial in curtea proprie, spatiu in care intentionez sa deschid un aprozar.
In momentul de fata, nu am deschisa nici o forma asociativa si nici nu am avut pana in prezent.
Intentionez sa infiintez un SRLD(am inteles ca acum se poate chiar daca am varsta de 52 ani).
Intrebare:
1. Pt activitate comerciala en detail(aprozar) pot fi beneficiarul acelor fonduri specifice SRLD ?
2. Infiintarea SRLD este bine sa o fac inaite sau dupa ridicarea contructiei cu destinatie spatiu comercial ?
3. Daca infiintez SRLD inainte de startare construire spatiu comercial, este bine sa intocmesc docmentele( Aut.Construire, etc) pe numele SRLD, sau pe persoana fizica ?
4. Pot primi finantare pt. Ridicare constructie, respectiv amenajare spatiu comercial, dotari ?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Udriste , Avocat 02:26, 9 Martie 2016
Buna ziua,

O sa incerc sa va raspund punctual la intrebari:

1. Da, se poate.
2. Inainte - pentru ca toate facturile si documentatia sa fie pe SRL-D pentru a putea fi ulterior decontate in cazul obtinerii unor fonduri prin programe speciale.
3. Idem 2 - inainte
4. Momentan se poate obtine finantare de pana la 10.000 euro prin programele dedicate special pentru SRL-D. Cu toate acestea, programele nu au fost inca publicate si nu stim exact care sunt domeniile pentru care se vor obtine aceste finantari, cum si ce se va deconta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa it: fonduri nerambursabile adsivlad adsivlad Buna ziua. Sunt PFA norma de venit in domeniul IT. Ma intereseaza sa stiu in ce masura pot beneficia de fonduri nerambusabile in activitatea mea. (vezi toată discuția)
Accesare fonduri nerambursabile imm-uri valica22 valica22 Buna ziua, vreau sa-mi deschid o afacere cu materiale de constructii,am terenul, constructia la rosu,mai dispun si de ceva resurse financiare dar as mai avea ... (vezi toată discuția)
Programul start ancaneagota ancaneagota Buna ziua, In cadrul programului START finantat de uniunea europeana pot aplica cu o intreprindere individuala? (vezi toată discuția)