Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit impus pe un teren care nu-ţi aparţine!? Şi ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit impus pe un teren care nu-ţi aparţine!? Şi retroactiv!!!

În "urbea" noastră, primăria pretinde impozit (retroactiv pe 3 ani!) pe terenul aferent parcării de domiciliu! In acest scop se prevalează de o decizie a Camerei de Conturi judeţene din 2014, bazată pe (citat) "prevederile art. 256 alin (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, pct. 73 alin (2/3) privind Normele metodologice de aprobare a Codului fiscal, unde se precizează: " în cazul terenurilor proprietate publică şi privată a statului ori a unităţilor administrativ-teritoriale concesionate, închiriate, date în administrare sau folosinţă persoanelor fizice ori juridice, se datorează taxa pe teren în sarcina concesionarilor, locatarilor ori titularilor dreptului de administrare sau de folosinţă, după caz. Dacă o persoană juridică-concesionar, locatar, titular al dreptului de administrare ori de folosinţă - încheie ulterior contracte de concesiune, închiriere, administrare sau folosinţă pentru acelaşi teren cualte persoane, taxa pe teren va fi datorată de utilizatorul final".
Pe lîngă faptul că se face o ilegalitate pretinzîndu-se taxa retroactiv din 2013, mai există şi altă ilegalitate: contractele noastre din 2013 se numeau " de prestări servicii" nicidecum de închiriere. Ce părere aveţi?
Sandu Marian, utilizator