Forum Discuţii juridice Executare silită termen de prescriptie sulta
Discuție deschisă în Executare silită

termen de prescriptie sulta

Buna ziua,
In urma divortului, s-a stabilit prin hotarare judecatoresca definitiva in aprilie 2010 ca trebuie sa-i dau fostei sotii o sulta in bani.
In urma cererii unui executor juridic, in octombrie 2010 i-am dat fostei sotii o treime din sulta. Din octombrie 2010 nu am mai primit nici o hartie/cerere de la executor si nici de la fosta sotie.
Saptamana trecuta,16 martie 2016, am primit o comunicare de la executor sa ma prezint sa declar ce bunuri/bani am in posesie.

Intrebari:
- de ce mi se cere sa declar ce bunuri/bani am si ce actiune urmeaza sa faca executorul juridic?
- pot sa fac cerere de prescriptie a sultei sau este prea tarziu tinand cont ca am primit comunicarea de la executor? cum trebuie sa procedez sa obtin prescriptia sultei si unde trebuie facuta aceasta cerere?

Va multumesc anticipat,
Puteti cere instantei sa constate perimata executarea si prescris dreptul la actiune al fostei sotii.
Contestatia se depune la instanta de executare, la judecatoria pe raza careia se afla imobilul.
Daca suma ramasa in joc e mare, apelati la un avocat pt redactarea contestatiei.

gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns...
1. Va rog frumos, imi puteti spune care este termenul maxim pentru prescriptia sultei (3 sau 6 ani)?
2. Hotararea prescriptiei se ia in sedinta judecatoreasca publica sau este la latitudinea judecatorului?
3. Cat dureaza pana se elibereaza hotararea de prescriptie?

Multumesc anticipat,

1) 3 ani. Nu exista un maxim, el e de atata , de 3 ani fix, insa el se poate intrerupe sau suspenda. Nu stiu daca din 2010 au mai fost cazuri de intrerupere, dvs ziceti ca sotia nu a mai facut nimic ca sa isi recupereze banii.
2) contestatia se judeca, e proces , iar judecatorul se pronunta pe exceptie pe baza probelor din dosar.
3) nu stiu cat poate dura o contestatie, nu cred ca f mult. Cereti si suspendarea executarii totodata.
Buna ziua,
Am cateva intrebari in legatura cu situatia de mai sus:
In martie 2016 am depus o cerere/contestatie de prescriere a sultei, cererea am depus-o la executorul judecatoresc. Nu am avut nici un raspuns la aceasta cerere si nici o alta comunicare de atunci.
Azi, primesc de la executorul judecatoresc o instiintare de notare a unei somatii in registrul digital de transcriptiuni si inscriptiuni imobiliare.
1. Ce inseamna asta si cum trebuie sa procedez sa radiez aceasta notare din cartea funciara?
2. Daca termenul de recuperare a sultei era prescris, este legala aceasta notare in cartea funciara?
3. De ce executorul judecatoresc continua sa lucreze dosarul daca termenul de recuperare a sultei este prescris?
Va multumesc pentru orice informatie si lamurire.
am depus o cerere/contestatie de prescriere a sultei, cererea am depus-o la executorul judecatoresc.

:slap: contestatia trebuia depusa la instanta de excutare, nicidecum la executor.
Mergeti la un avocat sa va redacteze o contestatie prin care sa ceara sa se constate perimata executarea, sa constate si prescris dreptul la actiune al creditorului si sa solicite desfiintarea tuturor actelor de executare.