Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Vreau sa stiu daca ma pot incadra la idemnizatia de creștere a copilului.. Am fost in somaj din noiembrie pana pe 11 mai 2015, apoi m-am ngajat de pe 3 iunie pana pe 30 septembrie 2015 si pe 1 octombrie am inceput facultatea la zi. Ma incadrez pentru indemnizatie? Am pauza aceea de pe 11 pana pe 3 iunie si nu stiu de imi accepta dosarul. Si in cat timp imi dau imi trimit decizia daca mi-a aprobat sau nu? Bebelusul s-a nascut pe 18 ianuRie 2016.
Lauraalexia a scris:

.... Si in cat timp imi dau imi trimit decizia daca mi-a aprobat sau nu? Bebelusul s-a nascut pe 18 ianuRie 2016.

Perioada eligibila pentru CCC este : februarie 2015 - ianuarie 2016

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC , intrucat se iau in considerare si fractiunile de luna, in conditiile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Cererile se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la agentia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv.
Decizia se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii.

Intrebati la AJPIS ce s-a intamplat cu dosarul dvs.

1. Daca nasterea copilului a avut loc in ianuarie atunci cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) sunt februarie 2015 - ianuarie 2016.

2. In aceste 12 luni dvs. ati fost:
- ianuarie - mai 2015 = somaj indemnizat;
- iunie - septembrie 2015 = salariat;
- octombrie 215 ianuarie 2016 = studenta la zi.

3. Pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, studenta la zi etc.).

4. Fata de cele de mai sus dvs. puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC.

5. Intreruperea de care vorbiti nu va afecteaza deoarece se aplica urmatoarele prevederi ale OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

6. - Daca la data nasterii copilului erati studenta la zi atunci puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu data nasterii copilului daca depuneti cererea si actele necesare la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data nasterii.
- Daca le depuneti mai tarziu primiti indemnizatie de la data depunerii actelor.
- Decizia ar trebui sa o primiti acasa cam in 30 de zile, daca o primiti mai tarziu veti beneficia de indemnizatie retroactiv, de la data aprobarii platii indemnizatiei.