avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere reabilitare ,expirare termen incercare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere reabilitare ,expirare termen incercare

BUNA ZIUA! VA ROG DACA MA PUTETI AJUTA CU UN MODEL DE CERE REABILITATE (DACA EXISTA )....MAI JOS POSTEZ CEEA CE APARE SI IN CAZIER .
IMI POATE SPUNE CINEVA DACA POT DEPUNE CERE REABILITARE?..MA INCADREZ LEGAL?...TERMENUL DE INCERCARE A EXPIRAT LA DATA DE 25.09.2011.
MI S-A SPUS SA CONSULT UN AVOCAT SA-MI FACA CEREREA....SINCER NU-MI PERMIT DE ACEEA APELEZ LA DVS.
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
SENTINTA: "" condamnă inculpata XXXX (…la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la înşelăciune. În baza art. 26 C. pen. rap. la art. 215 alin.1, 2, 3 C. pen. cu aplicarea art. 320 indice 1 C. proc. pen., condamnă aceeaşi inculpată XXXX la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la înşelăciune. În baza art. 289 alin. 1 C. pen. cu aplicarea art. 320 indice 1 C. proc. pen., condamnă aceeaşi inculpată XXXX la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals intelectual. În baza art. 85 alin. 1 C. pen. anulează suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 4 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 896/15.09.2011 a Judecătoriei Constanţa definitivă prin nerecurare la data de 27.09.2011. În baza art. 33 lit. a C. pen. şi 34 lit. b C. pen. contopeşte pedeapsa de 4 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 896/15.09.2011 a Judecătoriei VVVV cu pedepsele aplicate prin prezenta, inculpata urmând a executa pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare. În baza art. 81 alin.1 şi 2 C. pen., suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate prin prezenta sentinţă pe o durată de 4 ani, termen de încercare stabilit în condiţiile art. 82 C. pen.. În baza art. 85 alin. 3 C. pen., termenul de încercare de 4 ani se calculează de la data de 27.09.2011 data rămânerii definitive a sentinţei penale nr. 896/15.09.2011 a Judecătoriei Constanţa. În baza art. 71 alin. 1-3 C. pen., interzice inculpatei pe durata executării pedepsei drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II- a şi de art. 64 alin. 1 lit. b C. pen.. În baza art. 71 alin. 5 C. pen., suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale a închisorii. În baza art. 359 C. proc. pen., atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 83 şi 84 C. pen. a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării.""
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2016
evelinna, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 00:23, 29 Aprilie 2016
Aici scrie:
evelinna a scris:

TERMENUL DE INCERCARE A EXPIRAT LA DATA DE 25.09.2011.


Iar aici scrie:
evelinna a scris:
..., termenul de încercare de 4 ani se calculează de la data de 27.09.2011 ...


Cum este?

Daca as considera ca termenul de încercare de 4 ani se calculează de la data de 27.09.2011 si ca a expirat la data de 26.09.2015, as opina ca pentru reabilitarea de drept, legea penala mai favorabila este codul penal vechi si anume reabilitarea a intervenit la momentul expirării termenului de încercare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare judecatoreasca ... cum se procedeaza in cazul meu ? gutti gutti Buna seara .. mai jos am pus hotararea judecatoreasca .. am achitat cheltuieli de judecata nu am mai facut nici o nefacuta in acest timp ... intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Interpretare sentinta definitiva de condamnare StefaniaStefania StefaniaStefania Buna ziua, va rog oferiti-mi o interpretare la urmatoarea sentinta: In baza art. 334 C. proc. pen. admite cererea de schimbare a incadrarii juridice ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept pedeapsa cu aplic.art 81 c.pen. din 1969- termen si conditii andreimarinau andreimarinau Buna seara, As dori sa cunosc informatii despre cand s-ar produce reabilitarea de drept si care ar fi procedura de a o obtine(cui ma adresez si in cat timp ... (vezi toată discuția)