avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... URGENT - Tamponare cu ZERO daune
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

URGENT - Tamponare cu ZERO daune

Buna ziua,


Astazi in jur de ora 15:00 dadeam cu spatele intr-o parcare mai aglomerata.

In spatele meu era parcat un matiz. Practic traiectoria mea de dat cu spatele era perpendiculara pe latura stanga a masinii. Cele doua masini formau litera T, putin oblic.

Dand incet cu spatele am atins putin oglinda matizului pe care a rabatat-o, cu coltul dreapta spate al masinii mele.

Asta a fost absolut tot. Nici o zgarietura, nici o tabla macar atinsa, nu mai zic de tabla indoita.

Nici macar oglina nu avea cea mai mica zgarietura.

Am sunat la politie, m-au sfatuit sa las numarul de telefon in geam si in caz ca nu ma suna pana maine sa ma duc sa declar.

Dupa apel a aparut si conducatorul acelui matiz(nu stiu daca era proprietar) in persoana unei doamne.

In maxim 1 minut a verificat oglinda s-a uitat la masina si a zis ca nu e absolut nici o problema, mi-a urat o zi buna si a plecat.

Nu am apucat nici macar sa ii zic sa facem o amiabila ca sa fiu acoperit, nimic.

Cum sa procedez acum? Sa ma duc sa declar aceasta "tamponare" ... ca stiu ca risc sa se duca ea ... si raman si fara permis.

Eu nu am absolut nici o urma de la "tamponare". Am bara crapata in partea opusa insa este de peste jumatate de an asa.


Nu am numarul masinii si in plus starea matizului era jalnica, avand zine vopsite partial, zone de rugina ... vorba martorilor de acolo: "e coapta toata".

Sfaturi?



Multumesc mult!

Cel mai recent răspuns: Lucian_bz , utilizator 11:56, 2 Aprilie 2016
Daca nu sunt urme nu cred ca este cazul sa va faceti probleme mai ales dupa ce ati discutat cu celalalt conducator auto.
Multumesc pentru raspuns.

Am discutat dar ... am mai auzit de cazuri in care s-a dus si a raportat accidentul ...

Eu risc sa raman fara permis pentru ca nu raportez ... si nici macar amiabila nu am facut ...
Daca se spargea oglinda era o problema dar daca nu sunt urme de tabla indoita chiar nu este cazul sa va faceti probleme.
Multumesc pentru raspuns. Aveti dreptate. Totusi m-am prezentat dupa 23 de ore si 50 de minute ca sa ma asigur. Nu a fost raportat nimic, ura si la gara.

Deci totul este ok.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier andreea_bc andreea_bc In urma cu cateva saptamani,am avut un mic conflict in trafic.m-am certat cu un alt participant la trafic iar a doua zi ne-am intalnit din nou (daca orasul e ... (vezi toată discuția)
Rca doriz doriz Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Vineri seara in parcarea din fata blocului am dat cu spatele si am atins masina vecinului meu . I-am indoit ... (vezi toată discuția)
Tamponare "in oglinzi"! Marius M Marius M Acum vreo doua saptamani circulam cu masina printr-un pasaj pe sub calea ferata. Se circula pe acolo in ambele sensuri. Era seara si destul de aglomerat, avand ... (vezi toată discuția)