Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... unde ma autodenunt?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

unde ma autodenunt?

Buna ziua,

Lucrez la o companie de telefonie....si am falsificat niste semnaturi ale unor clienti...am fost decoperit ..si mi-au zis ca ma dau afara...nu stiu la ce sa ma astept
Clienti nu au de suferit in nici un fel...
Seful m-a amentintat ca e caz penal...si sa ma astept la ce e mai rau...si imi e frica. Nu mi-e frica ca imi desface contractul de munca cu litera''i'' sau cum mai e acuma...mi-e frica sa nu se ajunga mai rau...penal
Mi-a zis cineva sa ma duc sa ma autodenunt la DNA...sincer nu stiu ce sa fac...a zis ca daca ma denunt singur...nu mi se intampla nimic...dar eu unul nu stiu ce treaba are DNA-ul cu semnaturile mele...

Ce sa fac??
nu inteleg prea bine despre ce este vorba.
ca ai falsificat niste semnaturi ale unor clienti... in fine. destul de evaziv. nu stiu ce inseamna "clientii nu au avut de suferit". nu rezulta daca ai obtinut beneficii materiale din falsificarea semnaturilor.
parerea mea este sa incerci o discutie cu seful tau, sau cu cineva mai mare de acolo si sa le propui sa pleci singurel fara altceva legat. incearca sa fii spasit, sa-ti recunosti vina si sa nu ai "clontzul" mare pentru ca oricum recunosti ca esti vinovat.
incearca sa ii convingi ca vrei sa pleci repede si fara sa faci zgomot sau sa ti se faca probleme.
Nu au avut de suferit in sensul ca nu stiu...nu am avut vreun beneficiu material.
Seful era foarte bucuros cand a aflat...ma ''placea'' de ceva vreme...si nu cred ca o sa ma lase sa scap asa usor...mi-a zis ca ma baga in comisie...si sa '' fiu bucuros daca nu ma da in judecata...pt ca e caz penal''
cineva m-a sfatuit sa ma autodenunt la DNA...ca nu patesc nimic...
...si vroiam sa stiu daca e adevarat ca nu patesc nimic...(nu prea inteleg ce legatura are DNA-ul)
persoana care m-a sfatuit zice ca mai bine ma duc eu decat sa faca sefu primu pas....si mai bine rezolv acum...decat sa ma trezesc peste cativa ani ca sunt dat in judecata...
1. Nu este de competenta DNA fapta savarsita de d-voastra.
2. Daca va autodenuntati veti fi condamnat in cele din urma pentru fals, uz de fals, intrucat aceste infractiuni nu inlatura raspunderea penala a faptuitorului daca se autodenunta.
3. Nu vi se desface CIM cu litera "i" intrucat nu mai exista in noul Cod al Muncii; poate fi desfacut tot ca sanctiune dar cul alt temei legal.
4. Autodenuntul il faceti la Politie, dar nu este o solutie.
gul.titi a scris:

Seful era foarte bucuros cand a aflat...ma ''placea'' de ceva vreme...si nu cred ca o sa ma lase sa scap asa usor...mi-a zis ca ma baga in comisie...si sa '' fiu bucuros daca nu ma da in judecata...pt ca e caz penal''

nu cred ca este cazul de denunt. cred ca a vrut doar sa te sperie.
faptul ca te baga in comisie.... nu poate fi decat o comisie de cercetare disciplinara.
daca vrei sa scapi da-ti demisia care nu are nevoie de aprobarea conducerii, ea doar se aduce la cunostinta conducerii.
termenul de 15 zile (maxim) prevazut de lege trece repede
succes!
Poti sa uiti de chestia cu autodenuntul la DNA. Ce fapta de coruptie ai savarsit ca sa faci acolo autodenunt?
Ai 2 variante din punctul meu de vedere:
1--varianta de "onoare" --iti dai demisia
2--variante de "espectativa"--astepti sa te dea ei afara cu tam-tam , plus razbunarea sefului care te "placea"
Alegerea iti apartine!
Sfatul meu : daca scapi asa de ieftin din aceasta chestiune sa nu mai faci asta in viata ta! B-)