Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua.indemnizatia pentru cresterea copilului se v-a marii.eu sunt in somaj si voi intra in indemnizatie din august.multumesc
Noile modificari adoptate de Parlament prevad:
- eliminarea plafonului maxim de 3400 lei/lună al indemnizaţiei pentru creşterea copilului

- majorarea cuantumului minim al indemnizatiei la 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.

Pana acum legea nu a fost publicata in Monitorul Oficial , dar se prevede in cuprinsul ei ca va intra in vigoare la 01.07.2016.