avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua.indemnizatia pentru cresterea copilului se v-a marii.eu sunt in somaj si voi intra in indemnizatie din august.multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:38, 11 Aprilie 2016
Noile modificari adoptate de Parlament prevad:
- eliminarea plafonului maxim de 3400 lei/lună al indemnizaţiei pentru creşterea copilului

- majorarea cuantumului minim al indemnizatiei la 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.

Pana acum legea nu a fost publicata in Monitorul Oficial , dar se prevede in cuprinsul ei ca va intra in vigoare la 01.07.2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil pentru luna tatalui( luna 24) teddy44 teddy44 Va rog sa ma ajutati cu modul de calcul a indemnizatiei pentru crestere copil aferenta lunii 24 ( luna tatalui) (vezi toată discuția)
Cum se calculează indemnizația? Sasha1992 Sasha1992 Buna ziua, am si eu o întrebare eu sunt angajata la firma soțului, întrebarea mea este daca nu am nici un medical si lucrez pana in ziua in care nasc are ... (vezi toată discuția)
Ccc - eliminare plafon 3400 ron abc82 abc82 Buna ziua, momentan ma aflu in concediul de maternitate [126 zile] care se va termina pe data de 12.06.2016, urmand a intra in CCC de la acea data. Daca ... (vezi toată discuția)