Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Activitate taximetrie in Bucuresti cu licente Ilfov
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Activitate taximetrie in Bucuresti cu licente Ilfov

Doresc sa devin taximetrist si vreau sa stiu concret daca pot face aceasta activitate si cu masini care au licente pe Ilfov .Din auzite parerile sunt impartite dar majoritatea inclina ca nu este legal si ca pot fi amendat sau ca nu pot sa stau oriunde in statie si ca trebuie sa ma feresc de politie , altii spun ca ar fi un protocol semnat intre Ilfov si Bucuresti . Ma intereseaza un raspuns argumentat pe lege nu pe pareri . Specific faptul ca doresc sa ma angajez la o firma nu detin licenta proprie .

Multumesc
LEGE nr.38 din 20 ianuarie 2003
privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere
Art. 19. - Este interzis transportul persoanelor în regim de taxi pe trasee fixe, prestabilite de taximetrist, care depăşesc localitatea de autorizare.

Activitatea de taxi se desfasoara doar in localitatea unde operatorul de transport sau taximetristul independent este autorizat,

Deci, daca aveti licenta de Ilfov nu aveti voie sa practicati in Bucuresti , veti fi amendat .
In practica existenta in Bucuresti, exista destule taxiuri cu autorizatie data din comunele judetului ilfov care profeseaza in Bucuresti si nu i-a mai amendat nimeni.

Vedeti si acest articol
[ link extern ] /
cazacuioana a scris:

LEGE nr.38 din 20 ianuarie 2003
privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere
Art. 19. - Este interzis transportul persoanelor în regim de taxi pe trasee fixe, prestabilite de taximetrist, care depăşesc localitatea de autorizare.

Activitatea de taxi se desfasoara doar in localitatea unde operatorul de transport sau taximetristul independent este autorizat,

Deci, daca aveti licenta de Ilfov nu aveti voie sa practicati in Bucuresti , veti fi amendat .
[/quo

Multumesc pentru raspuns . Asa stiam si eu dar cautand sa ma angajez ca taximetrist am avut pretentia sa fie pe licenta de Bucuresti si am fost luat peste picior ba chiar aproape sa fiu jignit ca nu stiu legea taximetriei si alte jigniri , ca politia nu are voie sa ma amendeze
si tot felul de pareri dar neargumentate precum : CREDE-MA PE CUVANT CA ASA ESTE CUM ITI SPUN EU FRATE .
Multumesc pentru raspuns .
Asa este , sunt multe masini cu licenta pe Ilfov dar nu inteleg de ce nu se semneaza un protocol pentru a se practica taximetria in comun Bucuresti cu Ilfov pentru ca si bucurestenii merg foarete des in Ilfov .

Multumesc pentru raspuns .
disell, utilizator