Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie taxi pf
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie taxi pf

Salutare! Care este procedura pentru a oferi servici taxi pentru persoana fizica? am masina si as vrea sa ma apuc de meseria asta!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Din cate stiu eu, in primul rand iti trebuie licenta.... dar astea se dau prin licitatie, la primarie. Acolo trebuie sa te interesezi.
Documentele necesare obţinerii autorizaţiei pentru transport de persoane sau bunuri în regim de taxi pentru taximetriştii independenţi:
1. cerere tip;
2. copie de pe autorizaţia eliberată conform Legii nr. 300/2004;
3. copie de pe licenţa taxi;
4. copie de pe licenţa de execuţie pe vehicul;
5. copie de pe certificatul de atestare a pregătirii profesionale;
6. dovada că taximetrul este deservit printr – un dispecer taxi;
7. documente din care să rezulte perioada în care a prestat efectiv activitatea de taximetrie, dacă există;
8. recomandarea din partea Camerei taximetriştilor sau altă asociaţie profesională reprezentativă;
9. copie de pe certificatul de negrevare eliberat de către Direcţia Publică de Venituri.

După eliberarea autorizaţiei pentru transport de persoane sau bunuri în regim de taxi, taximetristul independent va putea primi o autorizaţie taxi pentru licenţa de execuţie pe vehicul deţinută, valabilă.

Licenta de executie pe vehicul se elibereaza pe baza prezentarii urmatoarelor documente:
- certificatul de agreere pentru utilizarea autovehiculului în regim de taxi, eliberat de Registrul Auto Român;
- copia certificatului de înmatriculare si a cartii de identitate a autovehiculului;
- talonul anexa la certificatul de înmatriculare, cu inspectia tehnica valabila;
- asigurarea pasagerilor si bagajelor pentru riscurile ce cad în sarcina operatorilor de transport si a taximetristilor independenti;
- asigurarea obligatorie de raspundere civila auto;
- dovada platii taxei catre Autoritatea Rutiera Româna;