Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna

Bună ziua!
Am auzit ceva în legătură cu concediile de odihnă și aș dori un răspuns referitor la situația soției mele. Ea se află în concediu pentru îngrijire copil pănă la doi ani, fiul meu având în prezent un an și șase luni. Aș dori să știu dacă pentru perioada cât este în concediu pentru îngrijire copil poate beneficia de concediu de odihnă, chiar și retroactiv, eventual ce alte condiții trebuie să îndeplinească, și cum pote primi acest concediu.
Vă mulțumesc anticipat.
Perioada CCC nu se ia in considerare la calculul duratei concediului de odihna.

Potrivit art.145 alin.4 C.mun., CCC nu se afla intre situatiile mentionate de lege pentru care durata acestuia se considera perioade de activitate prestata.

Art.145 C.mun.
....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc.