avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CAMATA - Imprumut cu dobanda -garantie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CAMATA - Imprumut cu dobanda -garantie?

Buna ziua ,

- am urmatoarea situatie - in de cursul timpului am avut nevoei de niste bani iar o persoana mi-a dat acei bani stabilind sa-i dau cand pot si usor usor crescad o dobanda.
- la un moment dat mi-a cerut sa pun garantie o casa , asa ca siguranta -a zis .
- eu i-am platit datoria si am cerut sa ridice garatie de pe casa . El solicita si alte sume de bani .
- toti bani pe care i-am luat si i-am dat inapoi , nu am facut acte cu el ci am mers pe incredere - a recunoscut ca i-am dat banii inapoi dar nu vrea sa schimbe garantia de pe casa .

Ce pot face in momentul acesta ? Cum imi recuperez casa ? Este cineva care tie foarte bine legile acestea si ma poate ajuta ?

Cu stima ,
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 18:02, 20 Aprilie 2016
Puteti sa ii faceti plangere penala pentru infractiunea de camata.
Va trebuie martori, inregistrari, cat mai multe probe pentru a va sustine plangerea.

Noul Cod Penal
CAPITOLUL IV
Infracţiuni privitoare la regimul stabilit pentru alte activităţi reglementate de lege

Art. 351

Camătă

Darea de bani cu dobândă, ca îndeletnicire, de către o persoană neautorizată, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână Ramonap Ramonap Am împrumutat unei persoane 10000 de euro acum 10 ani în baza unui contract de mână între mine și el. Persoana respectiva s.a angajat să plătească ... (vezi toată discuția)
Camatarie GustavAurelian GustavAurelian Ce pedeapsă pot primi dacă am dat bani cu dobânda unor cunoscuți și am fost dat de politie de cineva, dar nu s-au găsit cine știe ce dovezi la ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa sau amenda camatarie camy20 camy20 este in codul penal camataria?daca da,care este pedeapsa? (vezi toată discuția)