avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comanda anulata-produs receptionat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comanda anulata-produs receptionat

Buna seara,

Daca nu am plasat corect acest thread, rog un moderator sa il plaseze in categoria corespunzatoare.

Recent am dorit sa achizitionez un produs, de la un magazin fizic, insa a trebuit plasata o comanda, intrucat produsul respectiv nu mai era in stocul fizic al magazinului. A trebuit achitarea integrala a produsului. Mi s-a mentionat ca produsul va ajunge in 2 zile la o adresa stabilita. Nu a fost asa, si nici in a treia zi nu a fost livrat. Astfel, am mers personal la magazin pentru a anula comanda si a primi banii inapoi, intrucat aveam nevoie de produs. Am anulat, am primit banii inapoi.
Partea ciudata este ca, dupa o saptamana, a sosit produsul de la curier, dar nu l-am putut refuza, intrucat nu am fost eu prezent la adresa unde s-a livrat acest produs. Persoana care a receptionat produsul a crezut ca am plasat o alta comanda.
Imi puteti oferi, va rog, cateva sfaturi vis-a-vis de situatia creata?
Multumesc
E simplu: anuntati comerciantul la care ati plasat comanda sa vina sa-l ia sau duceti-l dvs. la magazin.
Ce se intampla daca nu il returnez? Sau nu il returnez la timp? Eu sunt plecat intr-o delegatie pe termen scurt-mediu si nu am cum sa returnez produsul magazinului, pana nu ma voi intoarce. Pot fi acuzat de ceva anume?
Multumesc
Puteti vb la magazin sa va intelegeti cand si cum le veti returna produsul.
Daca a fost o persoana care a receptionat produsul, poate fi acasa la dvs si cand preda produsul, puteti sa ii trimiteti un curier acasa. Vointa sa returnati produsul sa fie, ca solutii se gasesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme la cumparaturi online Ami1988 Ami1988 Buna ziua! Am cumparat un produs de pe un site online, am platit cu cardul, banii au fost scosi de pe card dupa cumpararea produsului. Asteptam curierul si nu ... (vezi toată discuția)
Nereturnarea produsului primit gresit pufmicsiroz pufmicsiroz Buna ziua! Acum putin timp am dat comanda de un produs dintr-un magazin . Acest magazin nu detinea produsul in stoc asa ca in urma comandarii si achitarii ... (vezi toată discuția)
Colet returnat, plata curier florinel888 florinel888 Acum cateva zile am comandat ceva pe internet care urma sa vin printr-o firma de curierat. Problema este ca eu am cumparat acel produs de aici si nu mai am ... (vezi toată discuția)