avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitii piese auto in Ungaria
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitii piese auto in Ungaria

Buna seara,
am rugamintea sa ma ajute cineva in urmatoarea problema.Care sunt inregistrarile d.p.d.v. T.V.A al achizitiei de piese auto cu tot cu montare pe teritoriul Ungariei si daca acest lucru presupune completarea declaratiei 390.
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 07:47, 22 August 2009
inregistrati prin contul 611 cu valoarea pieselor si pe 628 cu valoarea manoperei iar daca piesele v-au fost facturate fara TVA efectuati inregistrarea 4426=4427 pentru TVA aferenta pieselor, intocmiti decontul de TVA in consecinta si DA declarati achizitia prin declaratia 390...Daca totul va fost facturat cu TVA atunci inregistrati toata valoarea facturii prin 611 caz in care nu mai este nevoie sa declarati achizitia prin 390...
Spor!
corbalb a scris:

inregistrati prin contul 611 cu valoarea pieselor si pe 628 cu valoarea manoperei iar daca piesele v-au fost facturate fara TVA efectuati inregistrarea 4426=4427 pentru TVA aferenta pieselor, intocmiti decontul de TVA in consecinta si DA declarati achizitia prin declaratia 390...Daca totul va fost facturat cu TVA atunci inregistrati toata valoarea facturii prin 611 caz in care nu mai este nevoie sa declarati achizitia prin 390...
Spor!


611 - cheltuieli cu intretinerea si reparatiile. Se pune si manopera tot aici.
Locul prestarii este in Ungaria, deci, nu se autolichideaza tva-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Manopera+piese auto ungaria me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea probl:o firma din Romania a avut un accident cu una dintre masini in Ungaria iar reparatia auto a facut-o acolo primind 2 fact ... (vezi toată discuția)
Reparatie auto in ungaria,factura austria,declaratie 390? office.carmen office.carmen O firma solicita o depanare auto pe teritoriul ungar.Se efectueaza interventia,apoi se primesc doua facturi : una de la firma maghiara,cuprinzand valoarea ... (vezi toată discuția)
Factura servicii intracomunitare helenita helenita Buna ziua, La o factura de servicii intracomunitare, taxare inversa, platitorul este inregistrat in scopuri de tva in Irlanda, am decl 390 cu suma din ... (vezi toată discuția)