Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura servicii intracomunitare

Buna ziua,

La o factura de servicii intracomunitare, taxare inversa, platitorul este inregistrat in scopuri de tva in Irlanda, am decl 390 cu suma din factura .
In decont 300 -se trece aceasta suma la rd 7,7.1 si 7.11= 19, 9.1, 9.11, si calculez eu tva aferent sumei si il trec de mana.?

Iar decontul va arata cam asa?

Ex : achizitii din tara :10.000 - tva deduct 1900
livrari in tara: 5000-tva colectata 950
achiz serv intrac :2000. -tva 380

final: tva de recupertat :950+380-1900+380=950 ?

In cazul unei achizitii de servicii intracomunitare pentru care locul prestarii este stabilit conform art. 133 alin. 2 din Codul fiscal, beneficiarul are obligatia efectuarii taxarii inverse, adica: la suma din factura transformata in lei la cursul BNR din data facturii se aplica cota de TVA de 19% (inregistrare contabila 4426=4427). Baza impoabila si TVA-ul se trec in decontul de TVA la rd. 7, 7.1, 7.1.1, respectiv 19, 19.1, 19.1.1. Aceste achizitii de servicii intracomunitare se declara si in decl. 390 (pana in 15 alunii urmatoare).
multumesc.
Nu am mai intalnit insa facturi emise de un furnizor din comunitate in roni.....
Eu am emisa factura de ex de la Google lranda sa zicem 4000 ron.Am trecut in 390 -4000 ron , iar in contab o sa inregistrez 628=401 cu 4000 ron si 4426=4427 cu 730 ron?
Cum inregistrati factura GOOGLE in jurnalul de cumparari(model nou)?
Trebuie sa treceti la raportare lunara a TVA-ului?