avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Contabilitate la o ferma de crestere vaci cu lapte
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Contabilitate la o ferma de crestere vaci cu lapte

Buna ziua,

Indraznesc sa va deranjez deoarece am remarcat ca aveti experienta practica in evidenta contabila la ferme.

Am un control la o ferma de vaci cu lapte careia nu-i mai dau de capat.

Ei imi spun asa: valoarea furajelor consumate conform balante: 100000 lei, inregistrata pe chelt de exploatare respectiv 6028.
suma inregistrata in contul 711 este de 51000 lei, conform balantelor.
Diferenta de 49000, sustin ei, ar fi trebuit inregistrata tot in contul 711, cf ord 3055, pct 52
In contul 711 a fost inregistrat doar sporul de crestere in greutate, nu si cheltuielile cu furajele.
trebuiau si acestea inregistrate in contul 711? Va rog mult sa ma ajutati, ca ori eu nu vad ceva bine si gresesc in gandire ori controlul vrea neaparat sa ia impozit mai mare de la ferma.

Eu nu vad logica inregistrarea furajelor pe contul 711, deoarece multe se deterioreaza, se mucegaiesc, etc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:39, 11 Mai 2016
SPORUL DE GREUTATE AR TREBUII SA FIE MAI MARE CA 6028
TERERIORAREA FURAJELOR TREBUIE SA FIE CONFORM UNOR ACTE SI TREBUIE DATE EXPICATII DE CE S-AU TRICAT ETC...
Deoarece este o ferma crescatoare de vaci pentru lapte, nu s-a tinut cont de sporul de crestere in greutate, furajarea facandu-se pentru ca vacile sa dea lapte cat mai mult.
Furajarea s-a facut in stabulatie libera.
In 711 se inregistreaza toate cheltuielile efectuate cu realizarea productiei, prin contabilitatea de gestiune. Deci, inclusiv furajele.
Furajele degradate sunt nedeductibile fiscal.

Dati-ne mai multe amanunte.
In contabilitate este inregistrata 345=711 cu valoarea productiei de lapte. Aceasta valoare include cheltuielile cu furajele.
Eu sustin ca este inregistrat doar sporul de crestere in greutate care este mai mic fata de cheltuielile cu furajele. Dar eu am consumat furaje in primul rand pentru productia de lapte.
Deci in conta este inregistrat asa: 345=711 100000 vanzare lapte 4111=701 100000 concomitent cu 711=345 100000. ce vor ei sa sustina? ca in contul 711 aferent productiei de lapte nu este inreigstrata cheltuiala cu furajele?

Alte discuții în legătură

711 in bilant mmanu mmanu buna ziua folosesc contul 711 variatia stocurilor pentru a evidentia cresterea in greutate animale, la o ferma, problema este ca nu am sold la cont la ... (vezi toată discuția)
Productie FLORIS44 FLORIS44 inregistrari contabile productie (vezi toată discuția)
Ferma zootehnica-monografie contabila VasileFlorentina VasileFlorentina Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu o monografie contabila detailata in ceeace priveste productia de lapte,sporul de greutate lunar,transferul intre ... (vezi toată discuția)