avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere platite in caz de deces in familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere platite in caz de deces in familie

buna seara,
as dori sa va intreb in cazul decesului fratelui, de cate zile libere platite am dreptul conf. legii ? multumesc mult ,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:03, 5 Mai 2016
Potrivit art.152 C.mun.:
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, verificati in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului daca este prevazut asa ceva.

Reglementari legislative avem numai pentru sectorul bugetar, si anume : HG 250/1992 si OUG 6/2007.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, cate zile libere se acorda angajatului ,la casatoria ... Nciuflea Nciuflea Buna ziua, Cate zile libere se acorda angajatului ,la casatoria religioasa a copilului , casatoria civilă având loc cu un an în urma? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Regulament intern - modificare oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Directorul institutiei noastre doreste o actualizare a Regulamentului intern, Cu aceasta ocazie, salariatii doresc ca: - in Regulamentul ... (vezi toată discuția)
Zile libere căsătorie copil Tati Ana Tati Ana Se casatoreste fica soției ,am și eu dreptul la zile libere? (vezi toată discuția)