Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere platite in caz de deces in familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere platite in caz de deces in familie

buna seara,
as dori sa va intreb in cazul decesului fratelui, de cate zile libere platite am dreptul conf. legii ? multumesc mult ,
Potrivit art.152 C.mun.:
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, verificati in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului daca este prevazut asa ceva.

Reglementari legislative avem numai pentru sectorul bugetar, si anume : HG 250/1992 si OUG 6/2007.