Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regulament intern - modificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regulament intern - modificare

Buna dimineata !

Directorul institutiei noastre doreste o actualizare a Regulamentului intern,
Cu aceasta ocazie, salariatii doresc ca:
- in Regulamentul intern,
la art."In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul, în condiţiile legii, la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna"
din Cap. TIMPUL DE ODIHNA SI ALTE CONCEDII,
sa se introduca inca o prevedere
si anume:
- salariatii sa aiba dreptul, in plus,
3 zile libere platite in cazul decesului unei rude de gradul III.

In Art. 152 din Codul muncii, republicat se spune ca:
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

... iar in Regulamentul intern al nostru se spune ca:
- salariatii au dreptul la zile libere platite în condiţiile legii, ...

Acest lucru inseamna ca:
- se acorda zile libere platite doar daca se arata in lege
sau se poate acorda si peste lege ?

( HG 250 din 1992 actualizată privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariaţilor din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare, republicată )

Asa cum ati spus la art 152 spune clar: (2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Atunci poate fi interpretat ca prin lege sau prin contractual colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Consider ca aceasta prevedere poate fi inclusa si in regulamentul intern .

@ oanaportar

Vedeti HG 250/1992 si OG 6/2007 aplicabila sectorului bugetar din care faceti parte.
Va multumesc din tot sufletul pentru ajutor si timpul acordat !