Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificari codul muncii 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificari codul muncii 2016

Buna ziua
imi puteti spune ce modificari a suferit codul muncii in aprilie 2016?
Singura modificare adusa Codul Muncii in 2016 a fost prin Legea nr.57 din 11 aprilie 2016
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 273/2004 privind procedura adopţiei, precum şi a altor acte normative care introduce lit. g) la alin. (1) al art. 51

art.51 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în următoarele situaţii:
.....
g) concediu de acomodare.
Lit. g) a alin. (1) al art. 51 a fost introdusă de art. XII din LEGEA nr. 57 din 11 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 283 din 14 aprilie 2016.