avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificari codul muncii 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificari codul muncii 2016

Buna ziua
imi puteti spune ce modificari a suferit codul muncii in aprilie 2016?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:43, 6 Mai 2016
Singura modificare adusa Codul Muncii in 2016 a fost prin Legea nr.57 din 11 aprilie 2016
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 273/2004 privind procedura adopţiei, precum şi a altor acte normative care introduce lit. g) la alin. (1) al art. 51


art.51 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în următoarele situaţii:
.....
g) concediu de acomodare.
----------
Lit. g) a alin. (1) al art. 51 a fost introdusă de art. XII din LEGEA nr. 57 din 11 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 283 din 14 aprilie 2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare contract munca? Viovas Viovas Buna ziua! O salariata a firmei a primit acceptul pentru adoptia unui copil si doreste suspendarea contractului de munca. Imi puteti spjune unde se prevede ... (vezi toată discuția)
Concediu acomodare Gratiela Ratiu Gratiela Ratiu Buna, In legatura cu noul concediu de acomodare, (Legea nr. 57/2016), pentru parintii care adopta un copil, ma puteti lamuri? Avem un articol in Codul ... (vezi toată discuția)
Copil adoptat misu1972 misu1972 Buna ziua, In luna aprilie 2016 instanta mi-a incredintat spre adoptie un baietel de 2 ani. Acum ne aflam in situatia de preadoptie. In perioada iulie - ... (vezi toată discuția)