Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... sotie cu handicap decedata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

sotie cu handicap decedata

Buna ziua!
Daca sotia cu handicap beneficia de scutire taxe si impozite, dupa ce a decedat, eu sotul care am fost si insotitor mai beneficiez de aceste facilitati? Daca NU , ce trebuie sa fac? pe cine trebuie sa anunt ? anunt primaria sau ad. financiara ?
multumesc anticipat!
Nu mai beneficiati de facilitatile de care ati beneficiat in timpul vietii sotiei.

Nu trebuie sa anuntati pe cineva anume, cand veti merge sa platiti impozitul veti fi informat ca nu mai beneficiati de acele facilitati.
Va trebui sa faceti succesiune dupa sotie iar certificatul de mostenitor trebuie dus la primarie pentru actualizarea datelor de identificare ale proprietarului.
Decesul se anunta la primarie si banuiesc ca au un sistem informativ prin care se verifica daca decedatul detinea proprietati la momentul decesului.
Astfel se blocheaza si conturilor celor decedati din banci pana la dezbaterea mostenirii.
Conform dispozitii nou cod fiscal in cazul proprietatilor cu mai multi coproprietari,dintre care unul detine certificat de incadrare in grad accentuat sau grav de handicap,beneficiaza de facilitatea prev de disp art 26 L nr 448/2006 titularul cerificatului,restul coproprietarilor revenindu-le obligatia sa achite cota parte impozit casa/teren
In cazul decesului persoanei detinatoare de certificat incadrare in grad de handicap,urmeaza ca impozitul sa fie achitat individual-fara facilitati de restul coproprietarilor