Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acordare de prioritate pietonilor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acordare de prioritate pietonilor

Am fost sancţionat contravenţional, potrivit art.135 din codul rutier, ca nu am acordat prioritate unui pieton care traversa o trecere de pietoni, semnalizata, dar care face legătura între un trotuar şi jumătate de bandă de circulaţie (pe care ma aflam) şi o parcare. Concret, trecerea de pietoni în speţă, este transversală peste o stradă cu două benzi pe sens, deci este paralelă cu axul drumului, porneşte dintr-un trotuar, iar în partea cealaltă, dă într-o intersecţie cu un drum lateral secundar. Ma aflam pe drumul lateral secundar, voiam să virez dreapta, pietonul se afla în dreptul scuarului dintre benzi, ceilalţi conducăori auto, care circulau pe drumul principal, erau opriţi. Am virat dreapta, pietonul nu străbătuse prima bandă de circulaţie. La câţiva metri se afla un echipaj de poliţie şi am fost sancţionat contravenţional, considerându-se ca nu am acordat prioritate pietonului. Oare e corect? Intenţionez să mă adresez instanţei de judecată, credeţi că voi avea câştig de cauză?
Situatia este prezentata neclar. Rog reveniti cu detalii clare.