Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda circulatie

Buna ziua,

Astazi am luat o amenda de circulatie 10 puncte amenda adica 1250 ron si 6 puncte penalizare.La rubrica de plata in 48 de ore politistul a trecut suma de 562.5 ron.Din ce stiu daca platesti in 48 de ore amenda se reduce la jumatate adica 625 ron.Intrebarea mea este daca voi contesta amenda am castig de cauza deoarece politistul a gresit suma ?
Ce stiti nu stiti bine, mai trebuie sa recititi codul rutier.;)

Art. 109. - oug 195
(5) Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.

d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda

9 x 125 lei = 1125 lei / 2 = 562,5 lei

Politistul are dreptate!:tooth:

Iar raspunsul la intrebare este evident, nu!
cyan, moderator