avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda circulatie

Buna ziua,

Astazi am luat o amenda de circulatie 10 puncte amenda adica 1250 ron si 6 puncte penalizare.La rubrica de plata in 48 de ore politistul a trecut suma de 562.5 ron.Din ce stiu daca platesti in 48 de ore amenda se reduce la jumatate adica 625 ron.Intrebarea mea este daca voi contesta amenda am castig de cauza deoarece politistul a gresit suma ?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 21:14, 19 Mai 2016
Ce stiti nu stiti bine, mai trebuie sa recititi codul rutier.;)

Art. 109. - oug 195
(5) Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.

d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda

9 x 125 lei = 1125 lei / 2 = 562,5 lei

Politistul are dreptate!:tooth:

Iar raspunsul la intrebare este evident, nu!
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2016
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suma de plata gresita in procesul verbal PPStm PPStm Buna ziua, astazi am primit o amenda iar cand am citit mai bine continutul procesului verbal am constatat ca suma de plata in 2 zile lucratoare este gresita. ... (vezi toată discuția)
Amenda circulatie wick71 wick71 Buna In martie 2012 am fost amendat pt nepurtarea centurii de siguranta: 3 puncte penalizare si 210 lei sau 70 lei in 48 de ore. Are vreun temei legal, ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal santionare neacodare de prioritate pietoni - nulitate absoluta allexs96 allexs96 Buna seara si bine v-am gasit ( fiind nou pe acest forum ), multumesc pentru initiativa. Va scriu in acest moment fiind intr-o situatie ingrata pentru mine, ... (vezi toată discuția)