Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cont de Facebook spart
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cont de Facebook spart

mi-a fost spart contul de facebook iar persoana respectiva posteaza in numele meu tot felul de injurii la adresa mea cat si a prietenilor. pot depune plangere penala la politie? as vrea sa fie depistat cel care a intrat abuziv. se poate rezolva? va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Multumesc
bobocelmarius, utilizator
Adica sa scoata 50 000 RON de la buget pentru investigarea unei fapte care nici macar la nivelul de gainarie nu se ridica?
Da. Puteti depune plangere penala. Aparent se poate incadra la cateva infractiuni in concurs.

Plangerile penale pe criminalitate informatica se pot depune si online la Serviciul de Combatere a Criminalitatii Informatice la adresa: [ link extern ]

Alternativ puteti sesiza Facebook pentru a va recupera contul si atat.
Dacă a accesat fără drept și fără sa ii fi dat parola fapta constituie infracțiune.
Faptul ca a postat chiar el constituie proba în acuzare.