Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Angajare la APIA condamnat ?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Angajare la APIA condamnat ?

Persoana condamnata la 2 ani si 6 luni cu suspendare in anul 2010 pentru acte de coruptie poate ocupa o functie publica in cadrul APIA ?
Sincer este o intrebare RETORICA ! Normal ca NU. Sesizati printr-o plangere la IPJ / Parchet nu este exclus si la DNA.

,,Traim in Romania si orice este posibil,,
Pentru a ocupa o functie publica,potrivit Legii nr.188/1999, una dintre conditii care trebuie sa fie indeplinita de catre acea persoana este sa nu fi fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, infracţiuni de corupţie şi de serviciu, infracţiuni care împiedică înfăptuirea justiţiei, infracţiuni de fals ori a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice.