Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... declaratii de avere si interese
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

declaratii de avere si interese

am depus o sesizare catre ANI ptr declaratii false cum se pedepseste si ce pateste persoana ???
@orzi
Cei de la ANI vor investiga sesizarea dvs si vor dispune sanctiuni in functie de cele constatate. Falsul in declaratii e infractiune.
Conf art 29 alin 1 Lg 176/2010 "Nedepunerea declaraţiilor de avere şi a declaraţiilor de interese în termenele prevăzute de prezenta lege, precum şi nedeclararea, în declaraţia întocmită potrivit anexei nr. 1, a cuantumului veniturilor realizate, sau declararea acestora cu trimitere la alte înscrisuri constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 50 lei la 2.000 lei. Agenţia poate declanşa din oficiu procedura de evaluare."
multumesc ptr raspuns,banuiesc ca dureaza ceva timp pana se analizeaza fiecare sesizare??