Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Rovinieta pentru copil cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Rovinieta pentru copil cu handicap accentuat

Buna ziua,
Fiul meu in varsta de 6 ani beneficiaza de certificat de handicap cu grad accentuat. 3 ani la rand am beneficiat de scutire de la plata rovinietei. Anul acesta am depus cererea in acest sens si tocmai am primit urmatorul raspuns: ``referitor la cererea dvs. pri care solicitati eliberarea rovinietei, in baza art. 28 din legea 448/2006 republicata cu modificarile si completarile ulterioare, privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, prin prezenta va comunicam urmatoarele:
- beneficiaza de scutire de la plata rovinietei, persoana cu handicap, precum si asistentul personal sau, dupa caz, insotitorul persoanei cu handicap grav, pentru un singur autoturism detinut de fiecare din persoanele indreptatite
- cererea dvs. nu a fost aprobata din motivul ca fiul dumneavoastra fiind persoana cu handicap accentuat nu este proprietarul autovehiculului pentru care se solicita rovinieta.``
Astept raspuns concret, daca este corecta aceasta decizie, iar in caz ca nu este, ce este de facut? Multumesc
Dv detineti calitatea de insotiror sau de asistent personal ?
Daca nu detineti una dintre cele 2 calitati,atunci concluzia autoritatii este temeinica