Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Buna ziua Am un copil minor cu grad de handicap 2( ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Buna ziua Am un copil minor cu grad de handicap 2( accentuat) ...

Buna ziua
Am un copil minor cu grad de handicap 2( accentuat) si vreau sa stiu daca conform art.28 din L 448/2006,eu si sotia fiind reprezentanti legali,eu detin autoturism,avem dreptul de scutire plata rovinieta pentru autoturism?
Persoane scutite sa plateasca rovinieta sunt:
- persoanele cu handicap detinatoare de autovehicule adaptate, care au inscris in cartea de identitate sau certificatul de inmatriculare al autovehiculului modul de adaptare a autoturismului;
- asistentii personali ai persoanelor cu handicap grav, pentru autovehiculul proprietate personala neadaptat;
- insotitorii persoanelor adulte cu handicap grav, pentru autovehiculul proprietate personala neadaptat;
- persoanele cu handicap grav, care au si calitatea de pensionari de invaliditate si care beneficiaza de plata pentru insotitor de la Casa Judeteana de Pensii;
- asistentii maternali care au in ingrijire copii cu handicap, pentru autovehiculul proprietate personala al asistentului maternal;
- parintii copiiilor cu handicap, pentru autovehiculul proprietate personala neadaptat;

Actele necesare pentru scutirea de la plata rovinieta.
Pentru a putea obtine o rovinieta gratuit, toate persoanele ce se incadreaza in prevederile de la art. 28 din Legea 448/2006, trebuie sa depuna la primaria din localitatea de domiciliu sau resedinta, sau la Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului judeteana urmatoarele acte:

1. Pentru obtinerea rovinietei gratuite automobilul trebuie sa fie detinut de persoane cu handicap si adaptat handicapului.

- cerere persoanei cu dizabilitati detinatoare de autoturism prin care solicita eliberarea rovinietei (
- certificatul de incadrare in grad de handicap ;
- copie a actului de indentitate a persoanei cu dizabilitati;
- copie de pe certificatul de inmatriculare sau cartea de indentitate a autoturismului

2.Pentru asistentul personal .
- cererea asistentului personal al persoanei cu dizabilitati detinator de autoturism, prin care solicita eliberarea rovinietei
-documentul din care sa reiasa calitatea de asistent personal al persoanei cu dizabilitati (contractul individual de munca)
-documentul care atesta incadrarea in grad de handicapt a persoanei pe care o asista
-copie a actului de indentitate a asistentului personal
-copie a certificatului de inmatriculare sau a cartii de indentitate a autoturismului detinut de asistentul personal

3.Pentru persoanele care insotesc persoane cu dizabilitati cu grad grav .
-cererea persoanei care insoteste persoana cu dizabilitati gradul grav si declaratia pe propria raspundere din care sa rezulte numele persoanei cu dizabilitati pe care o insoteste
-documentul din care sa reiasa calitatea de insotitor al persoanei adulte sau minorului cu dizabilitati gradul grav (declarati model tip);
-documentul care atesta incadrarea in gradul de handicap grav a persoanei pe care o insoteste;
-copie a actului de indentitate a insotitorului;
-copie a certificatului de inmatriculare sau a cartii de indentitate a autoturismului detinut de insotitor .
Se recomanda ca odata cu depunerea cereri de eliberarea a rovinietei sa se depuna si actele pentru obtinerea cardului de parcare. Sunt aceleasi acte, trebuie in plus si 2 poze tip buletin. Cardul are valabilitate pe intreg teritoriul UE.
Detalii in legea 448/2006 republicata, art 65, pct 1, 2, 3, 4