Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool amanarea aplicarii pedepsei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool amanarea aplicarii pedepsei

am primit sentinta ptr conducere sub influenta alcoolului,un an cu amanarea aplicarii pedepsei pe o perioada de 2 ani de supraveghere ....intrebarea mea este care sunt pasii ptr recuperarea permisului de conducere?multumesc!
Sunteți avocat...?!? :)

Cabinet de Avocat Dan Antohe a scris:

Conform art 218 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002

(2) Restituirea se dispune in baza hotararii judecatoresti ,deci asteptati 1 an si va trebui sa sustineti si un test de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie

Buna ziua,

Daca s-a dispusa amanarea aplicarii pedepsei(conform art. 83 din Codul penal ), permisul de conducere nu este anulat.

Vi se va restitui in baza hotararii judecatoresti.

CONFORM art. 90 din Codul penal „(1) persoanei faţă de care s-a dispus amânarea aplicării pedepsei nu i se mai aplică pedeapsa şi nu este supusă niciunei decăderi, interdicţii sau incapacităţi ce ar putea decurge din infracţiunea săvârşită, dacă nu a săvârşit din nou o infracţiune până la expirarea termenului de supraveghere, nu s-a dispus revocarea amânării şi nu s-a descoperit o cauză de anulare.

(2) Amânarea aplicării pedepsei nu produce efecte asupra executării măsurilor de siguranţă şi a obligaţiilor civile prevăzute în hotărâre”.
Din aceste dispoziţii legale se deprinde ideea că amânarea aplicării pedepsei nu reprezintă o condamnare.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana
Biu
Buna ziua am fost oprit de un echipaj pentru neacordarea priorității si mia suspendat permisul pentru o lună dar am avut dovada de 15 zile si tot in aceeasi zi seara ma prins băut cu o alcolemie de 063in aerul expirat pot dispune de amanarea pedepsei??
Individiualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Daca sunt indeplinite conditiile legale, este posibil sa se dispuna o astfel de solutie.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat