Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ZILE LIBERE 5 PT NASTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ZILE LIBERE 5 PT NASTERE COPIL

BUNA ZIUA!
SUNT VALABILE CELE 5 ZILE LIBERE PLATITE CONFORM CCM SI PENTRU BARBATI?
multumesc!!
DA
CCMUN
Art. 61
(1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte
situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sânge - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca în cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului în alta localitate - 5 zile.

O zi buna
LEGE Nr. 210 din 31 decembrie 1999
Legea concediului paternal
ART. 1
(1) Concediul paternal se acordă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, în scopul de a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea noului-născut.
(2) Tatăl copilului nou-născut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucrătoare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.
ART. 2
(1) În cazul în care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat în cadrul sistemului asigurărilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal plătit de 5 zile lucrătoare.
(2) Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.
(3) Indemnizaţia pentru concediul paternal se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.
ART. 4
(1) În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obţinut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal, acordat în condiţiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.
BUNA ZIUA!
SUNT VALABILE CELE 5 ZILE LIBERE PLATITE CONFORM CCM SI PENTRU BARBATI?
multumesc!!

Din punctul meu de vedere, aceste zile libere sunt acordate doar tatalui, intrucat mama, la data evenimentului, se afla deja in concediu postnatal.
cine verifica daca un salariat a mai beneficiat de concediul de 10 zile ca urmare a cursului de puericultura la un loc de munca ce l-a avut anterior???? Am acest caz de rezolvat !!! Va multumesc !!!
sandel25, utilizator
Normal cei care tin evidenta salariatilor .. in dosarul de personal ar trebui sa existe cererea respectiva.