avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anul 5 specializare este asimilat perioadei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anul 5 specializare este asimilat perioadei de cotizare la pensie?

Am diplomă de absolvire a facultăţii de matematică (licenţă - 4 ani) şi certificat de absolvire a anului 5 specializare în informatică. Pentru pensia la limită de vârstă se consideră 4 sau 5 ani perioada de cotizare la pensie? Menţionez că e vorba de anii 1970-1975 (nu ştiu dacă acum mai există forma "ANUL 5 SPECIALIZARE")
Cel mai recent răspuns: ContSters366136 , utilizator 14:25, 8 Iulie 2016
4 ani.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asimilare studii la stagiu de cotizare ailito99 ailito99 Buna ziua, In cf. cu Legea nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, ... (vezi toată discuția)
Valorificarea anilor de facultate la acordarea pensiei Idefix Idefix Am urmat 5 ani cursurile de zi ale Facultatii de Fizica intre 1973 – 1978. Dupa primii 4 ani, fiindca am avut medii mari, am putut continua anul V de ... (vezi toată discuția)
Grupa 1 de munca-7 ani CYBORG CYBORG Buna seara! As dori trei raspunsuri punctuale, cu voia dvs. (Am varsta de 62 de ani.) 1.Am auzit ca la 10 ani lucrati in grupa 1 , se adauga 5 ani in ... (vezi toată discuția)