Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Expirare contract sediu social firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Expirare contract sediu social firme

legat de o adresa , apare la ORC N firme dar firmele in cauza au expirat in baza contractului sediu, ce trebuie sa faca proprietarul, cei de la ORC ii cer ca sa le stearga 72 lei pe fiecare , e corect ?
in rest noul administrator care stabileste da o declaratie pe proprie raspundere , iar nu e corect .
reformulati va rog!
care sunt obligatiile unui PROPRIETAR dupa expirarea sediului social ,
o casa cu N camere are N firme de regula 1 an,
face concurenta GAZDUIRII specific AVOCATILOR , corect , indrept întrebarea si sub acest aspect , ce obligatii au avocatii, proprietarii ca la ORC sa nu mai apara firmele la adresa lor ?
E OK ?
ADMINISTRATORII nu fac schimbarea, respectiv PRELUNGIREA de sediu social .

caut in lege si nu gasesc NIMIC , cei de la ORC cer sa faca o MENTIUNE
olden, utilizator
in baza hotararii asociatilor faceti o modificare de act constitutiv in care precizati ca sc nu va mai avea sediu social la adresa respectiva si le depuneti la RC?

in ce priveste gazduirea de catre avocati,aceasta se face temporar cf statut

Art. 105
(1)În vederea stabilirii temporare a sediului societăţii comerciale în cauză, avocatul va întocmi şi semna cu reprezentantul societăţii un contract separat de asistenţă juridică având acest obiect.
(2)Perioada pentru care sediul societăţii în cauza este stabilit la sediul profesional al avocatului nu poate depăşi un an, iar dovada sediului se face cu contractul de asistenţă juridică.
Dacă după expirarea perioadei de valabilitate a sediului social nu se face o mențiune referitoare la schimbarea sediului social, va trebui să formulați o acțiune în justiție.